Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sociální začleňování v Brně: Rodiny dluží statisíce, sousedské vztahy komplikuje hluk a nepořádek

Magistrát města Brna
Magistrát města Brna
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno - Rodiny v nouzi, které v Brně získaly městský byt v rámci projektu Rapid Re-Housing, dluží na nájemném přes 300.000 korun. Na město přišly desítky stížností proti těmto rodinám, a od obyvatel domů v Jabloňové ulici i petice. Stížnosti směřují na hluk, nepořádek a konflikty.

Byt dostalo 50 rodin v nouzi. Některé rodiny bydlí v městských bytech rok a jiné kratší dobu, protože magistrát rodiny umisťoval do bytů postupně. "Z padesáti rodin mělo k 30. září 27 z nich dluh, z toho v 17 případech byl dluh vyšší než 10.000 korun. Byli tam i takoví lidé, kteří mají dluh 44.000 nebo 39.000 korun," uvedl opoziční zastupitel Oliver Pospíšil (ČSSD), který si vyžádal podklady z bytového odboru a odboru správy majetku magistrátu.  Dodal, že dluh rodin vůči magistrátu činil ke konci září 327.000 korun.

Uvolněný zastupitel zodpovědný za sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno), který má projekt na starosti, přitom nedávno prezentoval, že projekt má 94 procentní úspěšnost fungování, protože město po roce prodloužilo nájem 15 ze 16 rodin.

Pospíšil však uvedl, že město prezentuje pouze výsledky rodin, které žijí v bytech rok a platí, u ostatních výsledky zatím zamlčuje.

Obyvatelé tří domů v Jabloňové ulici napsali magistrátu petici, ve které žádají, aby město "řešilo problémy způsobené nepřizpůsobivými sousedy." Pod peticí je podepsaných 69 nájemců. "Město přijalo ohledně 50 rodin už 34 stížností na soužití. Lidé si stěžují na hluk, nepořádek, ale i incidenty s účastí policie, když přijde za rodinou například bývalý druh matky nebo otec dětí, což pak vyeskaluje v konflikt," dodal Pospíšil.

Témata:  Brno sociálně vyloučení byty

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.