Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orkán Herwart způsobil škody za 1,37 miliardy korun. V Česku byl nejničivější po Kyrillovi

Vichřice
Vichřice
Foto: Pixmac

Praha - V žebříčku pojištěných následků větrných smrští se bouře Herwart z 29. října 2017 umístila na druhém místě po orkánu Kyrill z roku 2007. Škody způsobené Herwartem vyčíslily pojišťovny na 1,37 miliardy korun. V případě Kyrilla to bylo přes 2,2 miliardy.

Pojišťovny očekávají celkem přes 39.000 pojistných událostí (v případě orkánu Kyrill to bylo 77 tisíc), z nichž naprostá většina připadá na pojištění nemovitostí a zbývajících 6000 spadá do pojištění vozidel, domácností a ostatních odvětví.

"Aktuálně bylo nahlášeno 34.000 pojistných událostí s celkovou škodou 1,15 miliardy Kč. Ačkoliv tyto částky ještě nejsou konečné, většina událostí je již nahlášena a další zpřesnění bude spíše individuální záležitostí," uvedl Jaroslav Urban, analytik České asociace pojišťoven.

Celková průměrná škoda dosahuje 34.900 Kč, což ve srovnání s následky předchozích větrných smrští Kyrill z roku 2007 a Emma z roku 2008 s průměrnou škodu kolem 30.000 Kč představuje významné navýšení.

Většinu pojistných událostí (31.000) uplatnili občané, zbylých 8000 pojistných událostí pak firemní zákazníci. Mezi škodou vzniklou domácnostem a firemním klientům zpravidla panují velké rozdíly. Průměrná škoda způsobená občanům dosahuje 19.000 Kč, zatímco u pojištění podnikatelů převyšuje 95.000 Kč.

Témata:  pojišťovny vichřice

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 20:55

Legendární tanečník Michael Flatley chce kandidovat na prezidenta

Michael Flatley, světoznámý tanečník známý z show Riverdance a dalších scénických projektů, plánuje vstup do politického života. Podle informací, které zazněly v pátek u dublinského vrchního soudu, se tento irsko-americký umělec hodlá ucházet o post prezidenta Irska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.