Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika se přehřívá. Sazby by příští rok měly být kolem tří procent, říká Rusnok

Jiří Rusnok, guvernér ČNB
Jiří Rusnok, guvernér ČNB
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Měnová politika České národní banky (ČNB) by se měla dle guvernéra Jiřího Rusnoka normalizovat během jednoho až dvou let. Za tu dobu by měla reálná úroková míra dosáhnout zhruba jednoho procenta, což při inflaci kolem dvou procent znamená úrokové sazby kolem tří procent.

"Během jednoho dvou let bychom se mohli vrátit do normálního stavu, kdy by přirozená reálná úroková míra měla být kolem jednoho procenta, tedy při inflaci dvě procenta by sazby měly být kolem tří procent," uvedl dnes Rusnok na konferenci Vysoké školy finanční a správní

Normalizaci měnových podmínek přitom umožňuje podle něj růst inflace. V říjnu stoupla na 2,9 procenta.

ČNB na počátku listopadu podruhé po ukončení kurzového závazku zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

K vývoji ekonomiky Rusnok uvedl, že ekonomika roste rychleji než její potenciál, což je podle něj náznakem jistého přehřívání. "Náš hospodářský cyklus je ve fázi nejrychlejšího růstu, jsme nad potenciálem. Věříme, že stále existuje prostor, aby se takto pozitivní růst několik let udržel," uvedl guvernér. Rizikem je především vývoj v zahraničí, dodal.

Pozitivně Rusnok zhodnotil vývoj veřejného dluhu ČR, který by v roce 2019 měl klesnout v poměru k HDP na 30 procent. "To považuji za velmi dobré a velmi rozumné a vytváří to prostor pro manévrovací prostor vlády, pokud bude ekonomika konfrontována s nějakými šoky," uvedl. Naopak úroveň zadlužení v zemích eurozóny označil za nezdravý, protože v případě nepříznivého vývoje bude mít řada ekonomik problém.

Témata:  ČNB Jiří Rusnok ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.