Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika se přehřívá. Sazby by příští rok měly být kolem tří procent, říká Rusnok

Jiří Rusnok, guvernér ČNB
Jiří Rusnok, guvernér ČNB
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Měnová politika České národní banky (ČNB) by se měla dle guvernéra Jiřího Rusnoka normalizovat během jednoho až dvou let. Za tu dobu by měla reálná úroková míra dosáhnout zhruba jednoho procenta, což při inflaci kolem dvou procent znamená úrokové sazby kolem tří procent.

"Během jednoho dvou let bychom se mohli vrátit do normálního stavu, kdy by přirozená reálná úroková míra měla být kolem jednoho procenta, tedy při inflaci dvě procenta by sazby měly být kolem tří procent," uvedl dnes Rusnok na konferenci Vysoké školy finanční a správní

Normalizaci měnových podmínek přitom umožňuje podle něj růst inflace. V říjnu stoupla na 2,9 procenta.

ČNB na počátku listopadu podruhé po ukončení kurzového závazku zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

K vývoji ekonomiky Rusnok uvedl, že ekonomika roste rychleji než její potenciál, což je podle něj náznakem jistého přehřívání. "Náš hospodářský cyklus je ve fázi nejrychlejšího růstu, jsme nad potenciálem. Věříme, že stále existuje prostor, aby se takto pozitivní růst několik let udržel," uvedl guvernér. Rizikem je především vývoj v zahraničí, dodal.

Pozitivně Rusnok zhodnotil vývoj veřejného dluhu ČR, který by v roce 2019 měl klesnout v poměru k HDP na 30 procent. "To považuji za velmi dobré a velmi rozumné a vytváří to prostor pro manévrovací prostor vlády, pokud bude ekonomika konfrontována s nějakými šoky," uvedl. Naopak úroveň zadlužení v zemích eurozóny označil za nezdravý, protože v případě nepříznivého vývoje bude mít řada ekonomik problém.

Témata:  ČNB Jiří Rusnok ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.