Praha - Bývalí čeští diplomaté, lidé z nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu dnes v otevřeném dopise vyzvali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby pozastavil Česko-ruské diskusní fórum, jehož zahájení během nynější návštěvy Ruska oznámil český prezident Miloš Zeman a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Podle signatářů iniciativa výrazně poškozuje zájmy České republiky a bude sloužit jen jako propagandistický nástroj Moskvy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek požadavek na pozastavení fóra odmítl.
Podle něj je to způsob, jak oslovit ruskou občanskou společnost a opozici. Nechtěl automaticky předjímat, že by fórum mohlo být zneužito k propagandistickým účelům.
Autoři dopisu, který dnes zveřejnila nevládní instituce Evropské hodnoty, míní, že putinovský režim se bude snažit využít legitimity česko-ruského fóra například k výzvám ke zrušení protiruských sankcí. "Aniž bychom z toho cokoli pozitivního měli, připravujeme skvělou příležitost pro nepřátelskou ruskou propagandu," uvedli signatáři. Ruská metoda "rozděluj a panuj" podle nich spoléhá právě na rozdrobení evropských států s cílem vyhnout se jednání typu EU-Rusko nebo NATO-Rusko.
Zaorálek výzvu ke zrušení fóra odmítl. "Snažíme se vytvořit prostor mluvit o tom, co nám připadá důležité. Vím, že se o to snaží i naši partneři v Evropě. Podobně uvažovali i Němci, Poláci, Francouzi a další, kteří také cítí potřebu hledat způsob, jak oslovit občanskou veřejnost, akademiky, opozici v Rusku," řekl dnes novinářům ve Sněmovně.
Zneužití fóra k propagandistickým účelům Zaorálek nechtěl předjímat, i kvůli tomu, že na tématech k jednání se budou muset shodnout česká i ruská strana. "Kdybychom viděli, že to někdo zneužívá, tak bychom z toho něco vyvodili, ale dopředu bych to netvrdil," řekl.
Jedno z prvních témat, jimiž by se fórum mělo podle ministra zabývat, je invaze do Československa v roce 1968. "Aby nám nikdo z Ruska nevykládal, že nám přinesli 20 let klidu a míru," řekl. Ocenil také, že se Zeman proti článku s tímto vyzněním během návštěvy Ruska ohradil.
Bývalí diplomaté v dopisu odmítli argument, že "pozitivní agenda" s Ruskem pomůže českému byznysu. "Rusko dlouhodobě nehraje pro českou ekonomiku žádnou podstatnou roli, představuje necelá dvě procenta českého vývozu. Ekonomický význam Ruska pro nás je nicotný, bezpečnostní hrozby jsou naopak reálné a vážné," uvedli.
Někdejší velvyslanci, publicisté, analytici a historici soudí, že Zeman systematicky obhajuje agresivní politiku současného ruského režimu. "Je však nepochopitelné, proč tento krok hrubě poškozující zájmy České republiky odsouhlasilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Pokud jde jen o další ústupek prezidentovi hájícímu zájmy Moskvy, pak jde o smutné zjištění," napsali Zaorálkovi. Česko-ruské diskusní fórum by podle nich měl ministr zahraničí s ohledem na končící mandát prezidenta pozastavit a o jeho dalším osudu by měla rozhodnout až příští vláda s důvěrou poslanců.
Mezi signatáři jsou mimo jiné bývalí velvyslanci Luboš Dobrovský, Jiří Schneider, Petr Kolář a Pavel Fischer, ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa, Michael Romancov z Fakulty sociálních věd, literární historik Martin Putna, novinářka Petruška Šustrová nebo ukrajinista a historik z Ústavu pro studium totalitních režimů David Svoboda.
Témata: Miloš Zeman, diplomacie, Lubomír Zaorálek
Související
28. října 2024 16:46
12. října 2024 4:30
11. října 2024 15:47
2. října 2024 12:34
30. září 2024 11:40
29. září 2024 15:55