Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Brně se rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody, požehná mu brněnský biskup Cikrle

Vánoce
Vánoce
Foto: Pixmac

Brno - Na náměstí Svobody v Brně s dnes v 17:00 rozsvítí vánoční strom. Smrk ztepilý měří 18 metrů a bude ozdobený bílými světýlky a zlatými a červenými prvky, řekla mluvčí Turistického informačního centra Gabriela Peringerová.

Stromu, Vánocům i Brnu požehná brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Rozsvícením stromu začnou vánoční trhy, které potrvají do 23. prosince.

Čtyřicetiletý smrk vyrostl ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny v polesí Bílovice. Brno si odtud bere strom každoročně podle tradice básníka a spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Právě on v roce 1919 našel u Bílovic odloženou dívku a zachránil ji. Později inicioval vztyčení Stromu republiky na náměstí v Brně a uspořádal pod ním sbírku pro opuštěné děti.

Program na náměstí začne už v 16:00. V plánu je hudební vystoupení, světelná show, proslov primátora Petra Vokřála (ANO) a biskupa Cikrleho a po rozsvícení stromu i videomapping, čili projekce na fasádách budov. Nabídne oživlé postavičky Leoše Janáčka, Rudolfa Těsnohlídka, ale také Boleslava Polívky nebo Miroslava Donutila.

Vánoční trhy na náměstí Svobody nabídnou desítky stánků, bohatý program a zimní bar. Stánky s vánočním sortimentem budou i na Zelném trhu a na Moravském náměstí. Gurmánské speciality mohou lidé ochutnat ve stáncích na Dominikánském náměstí.

Témata:  Vánoční strom Vánoce Brno

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 11:00

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy