Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senát vyměnil tři ze sedmi členů rady ÚSTR

Ústav pro studium totalitních režimů
Ústav pro studium totalitních režimů
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Senát dnes vyměnil část členů Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Nová trojice byla zvolena až ve druhém kole tajné volby, do něhož postoupilo sedm finalistů.

Novými členy Senát zvolil někdejšího místopředsedu horní komory Jiřího Lišku (dříve ODS), bývalého poslance ČSSD Karla Černého a ředitele vysokomýtského muzea Jiřího Junka. Do rady se tak nevrátí její bývalá předsedkyně Emilie Benešová ani politolog Lukáš Jelínek, kteří usilovali o znovuzvolení. Sociolog Michal Uhl už o setrvání v radě nestál.

Junek získal 46 hlasů ze 63 odevzdaných, Černý 42 a Liška 33. Benešovou volilo podobně jako v prvním kole pouze 18 senátorů, Jelínek dostal 15 hlasů, diplomat a někdejší mluvčí Charty 77 Martin Palouš 14 hlasů a filozof a bývalý senátor ODA Daniel Kroupa 11 hlasů.

Senátoři obsazovali tři místa v sedmičlenné radě na návrh občanských sdružení a organizací. Dlouhodobě neobsazeno je v radě křeslo po předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové, která v lednu zemřela. Ani jednoho ze dvou náhradníků, které nabídl prezident Miloš Zeman, horní komora neschválila. Odmítla jak spisovatelku Lenku Procházkovou, tak zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa.

Témata:  Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Senát Parlamentu České republiky EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.