Praha - Romský aktivista Čeněk Růžička získal cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou každoročně uděluje americká ambasáda v Praze za práci v oblasti lidských práv. Růžička stojí v čele Výboru pro odškodnění romského holokaustu, který se léta zasazoval o odstranění vepřína z místa, kde zemřely stovky lidí.
Americké velvyslanectví založilo tradici udílení Ceny Alice Garrigue Masarykové v roce 2004. Velvyslanci ji každoročně předávají v termínu kolem 10. prosince, na nějž připadá Mezinárodní den lidských práv. Cena pojmenovaná po dceři prvního československého prezidenta vyjadřuje uznání osobnostem nebo organizacím, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svou podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.
Velvyslanec Stephen King ocenil Růžičkovu snahu o vybudování památníku romského holokaustu v Letech u Písku, kde dnes stojí vepřín. "Cenu udělujeme panu Růžičkovi za neúnavnou podporu obětem romského holokaustu a za svůj dlouholetý boj za vybudování důstojného památníku na místě koncentračního tábora v Letech," řekl velvyslanec King během ceremoniálu ve své rezidenci.
Před dvěma lety Růžička společně dalšími kolegy připravili putovní výstavu s názvem "Lety - příběh zapomenuté genocidy", jejímž cílem bylo otevřít veřejnou diskusi o cílené likvidaci Romů nacisty. Na popud Růžičky a dalších aktivistů česká vláda na konci listopadu podepsala smlouvu s majiteli vepřína o jeho odstranění. Stát za budovy a pozemky zaplatí 450,8 milionu korun včetně daně.
O vykoupení vepřína a vybudování důstojného pietního místa na území tábora se hovořilo víc než dvě dekády, předchozí vlády problém odsouvaly. K uzavření vepřína Česko dostávalo i výzvy ze zahraničí. Pietních aktů na místě koncentračního tábora se zúčastňovali i zahraniční diplomaté včetně Kingova předchůdce Andrewa Schapira.
Předání ceny bylo jedním z prvních počinů Kinga v roli českého velvyslance. Funkce se oficiálně ujal ve středu, když prezident Miloš Zeman přijal jeho pověřovací listiny. King je v České republice od začátku listopadu.
Témata: koncentrační tábor Lety, Stephen King 1, ambasády
Související
25. července 2022 12:34
22. července 2022 21:45
12. července 2022 13:39
8. května 2022 13:25
1. prosince 2019 10:48
15. listopadu 2019 14:31