reklama

Podle Besta byla jednou z největších záhad posledních měsíců vlády Bohuslava Sobotky identita skupiny Šuman. „Ta používala svůj twitterový účet k šíření kompromitujících nahrávek a informací z bankovních účtů o Babišově investici do Čapího hnízda, jeho údajném zneužívání daňové správy ke 'kleknutí' na obchodního konkurenta a o vlivu na jím vlastněná média, o nichž tvrdil, že do jejich chodu nebude vůbec zasahovat,“ připomíná Best.

Poukazuje také na to, že někteří investigativní novináři mluvili o tom, že se blíží odhalení zdroje, od kterého informace unikají. „To je skoro jako blížit se odhalení jehly v kupce sena. Šuman zůstává přízrakem, ale v období po volbách zmírnil tón a uveřejňuje informace, které se vejdou do mantinelů běžné politické soutěže," píše Best ve svém zpravodaji.

„Šumanovi nemůže nikdo vyčítat, pokud náhle znejistěl. Andrej Babiš brzy převezme tajné služby, ministerstvo vnitra a ČEZ, tedy logické podezřelé. Nedá se tak vyloučit, že se najde nějaký odpadlík ze skupiny Šuman, který bude Babiše žádat o odpuštění a přízeň.“ dodává novinář.

Kdo za anonymním účtem stojí zatím není známo. Sám Andrej Babiš spekuloval, že by za účtem mohli stát novináři Sabina Slonková, Jiří Kubík, ministr Milan Chovanec, nebo jeho političtí oponenti. Jedním z novinářů, kteří se kauzou zabývají, je také Janek Kroupa, který naznačil, že by za vším mohl být bývalý ministr vnitra Ivan Langer.

O jednotlivých nahrávkách není přesně známo, kde a kdy vznikly. Sám Andrej Babiš je označuje za nelegální odposlechy, provokaci novináře, který na nich s ním mluví, a považuje je za cílenou likvidaci své osoby. Obvinil z tohoto odposlechu tajnou službu a Ministerstvo vnitra. To obvinění odmítlo.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama