Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Agresivní pacient po zásahu taserem zemřel. ÚS stížnost rodiny odmítl

Ústavní soud
Ústavní soud
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost v kauze agresivního psychiatrického pacienta, který zemřel v olomoucké nemocnici po zásahu policejním taserem. Generální inspekce bezpečnostních sborů již dříve konstatovala, že nezjistila žádné pochybení policistů, kteří proti pacientovi zasahovali.

Pacient nejprve vysadil dveře, pak se popral se sanitářem, kterého například škrtil požární hadicí, a také s lékařkou. Poté strhl stropní podhledy i světlo a stříkal na obnažené elektrické vedení vodu z hydrantu. Když přijeli policisté, postupovali proti pacientovi s matrací coby štítem proti vodnímu proudu. Poté jej povalili na zem. Nakonec policista třikrát použil taser, následně sestra pacientovi dala injekci s uklidňujícími léky. Brzy zdravotníci a policisté zjistili, že muž nedýchá, začali jej resuscitovat, avšak neuspěli.

Stížnost k ÚS podla sestra zemřelého. Podle ústavních soudců bylo vyšetřování zásahu standardní. Je prý pochopitelné, že pro mužovu rodinu není snadné přijmout ztrátu blízké osoby. Ke smrti pacienta podle ÚS vedl "souběh celé řady relativně bezvýznamných okolností, které nebylo možné predikovat, ale za které není současně možné nikoho vinit".

"Skutečnou satisfakci nemůže přinést potrestání těch, kdo se snažili situaci vyřešit, ať tím, že na ni správným způsobem reagovali, nebo tím, že se bránili a chránili svá zaručená práva," stojí v usnesení.

Zásah policistů řešila inspekce kvůli podezření z usmrcení z nedbalosti, nakonec případ odložila. Rodina neuspěla ani u státního zastupitelství. Podle ústavní stížnosti policisté a zdravotníci nepřizpůsobili svůj postup situaci a dostatečně se na něj nepřipravili. Mohli prý použít třeba vystřelovací sítě nebo uspávací šipky. Podle generální inspekce byla jedinou alternativou k taseru střelná zbraň. Případem se zabývala i veřejná ochránkyně práv. Dospěla k závěru, že policisté použili taser oprávněně.

Témata:  Ústavní soud ČR psychiatrie pacienti

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.