Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde je konec kauzy Peroutka? Hledat přestal i Ovčáček

Falzifikát článku
Falzifikát článku "Hitler je gentleman", který byl nalezen na Praze 10
Foto: Facebook

Praha - Kauza s novinovým článkem, o kterém je prezident Miloš Zeman přesvědčen, že existuje, stále nemá konce. Už více než rok má na stole dovolání Nejvyšší soud, které dostal od obou zúčastněných stran.

Před více jak rokem rozhodl Nejvyšší soud, že se Hrad zatím nemusí omlouvat a zaplatit 100 tisíc jako odškodné za tvrzení Miloše Zemana, že Ferdinand Peroutka napsal článek s názvem "Hitler je gentleman". Soud tehdy argumentoval tím, že by poškozenému, tedy Hradu, vznikla závažná újma, proto nařídil odklad. Dovolání dorazilo na Nejvyšší soud 15. prosince loňského roku a stále není jasno, jak věc dopadne.

František Vyskočil, právník vnučky Peroutky, Terezie Kaslové, pro server HlídacíPes.org řekl, že pokud spor vyhrají oni, pak budou požadovat po Hradu omluvu pod vyhrůžkou několika pokut. To vše za předpokladu, že v případě vítězství soud znovu uvolní exekuci. "Když dá soud za pravdu druhé straně, tak padá i naše oprávnění exekuovat," říká právní zástupce Kaslové.

Podle Vyskočila je průměrná doba rozhodování ohledně dovolání u Nejvyššího soudu 200 dnů. Nachází se tedy vysoko nad průměrem. Připouští ale, že jde o komplikovaný případ, který nemá v české historii obdoby, protože poprvé někdo žaluje prezidenta republiky za jeho výrok. 

Tiskový mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček prozradil, že už článek, jehož nalezením byl pověřený hlavou státu, nehledá. "Co jsem už nalezl, bylo pro mnohé překvapující a odrazilo se i v soudním rozsudku," řekl pro server HlídacíPes.org Ovčáček. I tiskovému mluvčímu Hradu je jasné, že rozhodování soudu nebude lehké, protože případ hodnotí českou historii a konkrétního člověka, jenž měl na historii svůj vliv.

Témata:  Miloš Zeman Jiří Ovčáček Pražský Hrad

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.