Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Každý Čech dluží 153 tisíc. Státní dluh opět stoupl

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Státní dluh loni stoupl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadl dluh zhruba 153.000 korun. Zhruba 15 procent dluhu, tedy 247,6 miliardy korun, je s nulovým nebo záporným výnosem.

"Klíčové je, že státní dluh je od roku 2014 stabilizován a klesá v relativním vyjádření k hrubému domácímu produktu," uvedl na tiskové konferenci náměstek ministryně financí Petr Pavelek. Podíl státního dluhu na HDP loni klesl na 32,3 procenta z předloňských 33,8 procenta.

Zhruba 15 procent dluhu je s nulovým nebo záporným výnosem. "Je to o tři procentní body více než loni. Stále se loni po většinu roku dařilo emitovat dluhopisy se záporným výnosem, přestože ČNB ukončila intervence již v dubnu," uvedl Pavelek.

V průběhu roku ministerstvo využívalo příznivých podmínek na trhu a prodávalo krátkodobě státní dluhopisy někdy i za záporný úrok. Investoři tak v podstatě platili státu za to, že mu půjčují peníze.

Čisté výdaje na správu státního dluhu loni podle ministerstva klesly na 39,8 miliardy korun z předloňských 40,7 miliardy korun.

Témata:  státní dluh Ministerstvo financí České republiky ekonomika peníze CZK (česká koruna)

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy