Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza trenýrek na Hradě pokračuje, obžalobě čelí tři členové Ztohoven

Pražský hrad
Pražský hrad
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Případ skupiny Ztohoven, která loni na podzim vyvěsila na Hradě místo prezidentské standarty obří červené trenýrky, jde k soudu. Státní zastupitelství dnes podalo obžalobu na tři členy uskupení z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci.

Případem se soudy zabývaly loni ve zkráceném řízení. Obvodní i odvolací soud však odmítly performery potrestat, ve spisu podle nich chyběly důkazy o tom, že čin spáchali právě obvinění. Případy se vrátily policii k došetření, která dokazování doplnila.

Obří červené trenýrky vyvěsili členové skupiny Ztohoven místo prezidentské standarty 19. září 2015. Podle nich představují "standartu muže, který se nestydí za nic". Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém kritizovali například údajný příklon prezidenta k diktátorským režimům nebo jeho vulgarismy v živých přenosech.

Členové Ztohoven na střechu Hradu vylezli po lešení, převlečeni za kominíky. Policie je zadržela až po činu. Kvůli snadno překonaným bezpečnostním opatřením Hradu musel ve funkci skončit šéf Bezpečnostního odboru Pražského hradu Jan Fulík a velitelé Hradní stráže Radim Studený a prezidentovy ochranky Petr Dongres.

 

Témata:  Ztohoven Pražský Hrad Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

15. února 2026 18:26

Ulicemi Česka prošly demonstrace na podporu Pavla. Příště Češi obsadí Letnou, oznámil Minář

V neděli se Česká republika stala dějištěm mimořádně rozsáhlých občanských protestů, které zasáhly více než 400 lokalit od krajských měst až po malé vesnice. Lidé vyšli do ulic, aby vyjádřili svou podporu prezidentu Petru Pavlovi a navázali na masivní shromáždění z počátku února v Praze, kterého se zúčastnilo na 90 tisíc lidí. Hlavním spouštěčem této vlny byl ostrý spor hlavy státu s předsedou Motoristů Petrem Macinkou poté, co prezident odmítl jmenovat poslance Filipa Turka ministrem životního prostředí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy