Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stropnický se s velvyslanci nepáral: Rozhodnutí o soše Koněva přísluší jen Praze 6

Martin Stropnický
Martin Stropnický
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha - Šéf diplomacie Martin Stropnický (ANO) dnes vzkázal, že ministerstvo zahraničí nemůže zasahovat do záměru Prahy 6 doplnit sochu maršála Ivana Koněva v Bubenči o informační tabuli.

Kvůli tabuli, která má připomenout i negativní pohled na Koněvovu roli, Stropnickému minulý týden psali velvyslanci Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Ázerbájdžánu.

Velvyslanci označili plán radnice za "pokus přepsat historii a zlehčit význam pomníku, který je symbolem vděčnosti obyvatel Prahy za osvobození". Stropnický však záležitost považuje za nedorozumění a zveřejnění dopisu velvyslanců za zbytečné gesto. "Jestliže píšete, že je socha symbolem vděčnosti Pražanů, vidím jako jediné možné řešení ponechat na Pražanech a jejich demokraticky zvolených zástupcích, aby si sami určili, jak má socha a její okolí vypadat," uvedl Stropnický.

V dopisu rovněž vysvětluje postavení místní samosprávy v Česku. "Jedná se o právně samostatnou instituci, volenou občany, která má vlastní majetek i rozpočet, a je jedním ze základních pilířů naší demokracie," uvedl.

Ministerstvo jako orgán výkonné moci tak nemůže do rozhodnutí Prahy 6 zasahovat. "Socha je v majetku této městské části a ta také sama rozhoduje o jejím osudu," napsal Stropnický. Zároveň zdůraznil, že ČR si váží všech bojovníků proti nacistické perzekuci včetně vojáků Rudé armády.

O Koněvovu sochu je podle Stropnického řádně pečováno navzdory tomu, že není a nikdy nebyla válečným hrobem, takže se na ni nevztahuje česko-ruská dohoda o vzájemném udržování válečných hrobů. "Považuji za nešťastné politizovat jakékoliv historické téma obzvlášť, když se tak děje s blížícími se komunálními volbami," uvedl.

Maršál Koněv (1897-1973) se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi v roce 1961. V roce 1968 pak zaštítil zpravodajský průzkum Československa před vpádem vojsk Varšavské smlouvy.

Témata:  Martin Stropnický Ivan Stěpanovič Koněv Praha

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.