Moskva - Rusko je ochotno předat Ukrajině vojenskou techniku, která zůstala na Krymském poloostrově. Při setkání s ruskými novináři v Moskvě to dnes řekl prezident Vladimir Putin.
"Jsme připraveni jim předat vojenská plavidla, která na Krymu ještě jsou, rovněž leteckou techniku, obrněná vozidla," řekl prezident. Jedná se podle něj o desítky lodí a desítky letadel. Na Krymu jsou i značné zásoby ukrajinské munice, kterou nelze převážet. Rusko podle Putina může pozvat ukrajinské vojáky, aby se zničení této munice zúčastnili.
Ruská armáda obsadila ukrajinský Krym na jaře roku 2014 a Moskva poloostrov krátce nato anektovala. Zábor neuznává drtivá většina států světa, návrat ztraceného území slibuje svým občanům i Kyjev. Vztahy Ruska a Ukrajiny zatěžuje navíc krize v Donbasu, kde armáda čtvrtým rokem čelí povstání ruských separatistů.
Na zmrazení donbaského konfliktu nemá nikdo zájem, nemá ho ani Rusko, prohlásil dnes ruský prezident. V rusko-ukrajinských vztazích panuje "naprosto nenormální situace". Mezi "dvěma bratrskými zeměmi, mezi dvěma částmi fakticky téhož národa se místo konstruktivního rozvoje vztahů vytvořila nynější situace," poznamenal.
Témata: Ukrajina, Armáda Ukrajina, Rusko
Související
7. května 2025 12:55
27. dubna 2025 21:52
27. dubna 2025 10:24
26. dubna 2025 19:46
26. dubna 2025 8:59
19. dubna 2025 19:58