Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bartákova kauza bude opět otevřena, zasáhl Nejvyšší soud

Doktor Jaroslav Barták u soudu
Doktor Jaroslav Barták u soudu
Foto: Reprofoto TV Nova

Brno - Justice musí na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) znovu otevřít kauzu lékaře Jaroslava Bartáka, který dostal za plánování tří vražd a vydírání z vězení další osmiletý nepodmíněný trest.

Zatím není zřejmé, na jakých důvodech rozhodnutí stojí a v jaké míře musí liberecká pobočka krajského soudu případ znovu řešit. "Obživlá věc - po zrušení konečného rozhodnutí," stojí v databázi InfoSoud.

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu nám bylo doručeno 11. ledna 2018. V tuto chvíli ještě nebylo rozesláno účastníkům řízení a ti zatím neměli možnost se s ním seznámit," uvedla mluvčí krajského soudu Karolina Francová.

Barták nejprve dostal 12 let vězení za obtěžování asistentek. Poté mu přibylo osm let v druhé kauze. Tresty se sčítají, celkem si tak lékař měl odpykat 20 let ve vězení. Nynější rozhodnutí NS se týká jen kauzy plánování vražd a vydírání.

Bartáka udal spoluvězeň. Lékař tvrdil, že šlo o běžné vězeňské debaty a že svá slova nemyslel vážně. Klíčovými důkazy byly videonahrávky, které vězeň pořídil. Obhajoba zpochybňovala jejich legálnost, avšak podle rozsudku byly pořízeny v souladu s právem.

Nejvyšší soud se v minulosti zabýval také první Bartákovou kauzou. Trest za to, že lékař vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce a vystavoval je vydírání nebo sexuálnímu násilí, tehdy snížil ze 14 na 12 let vězení.

Témata:  Jaroslav Barták Nejvyšší soud Liberec

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.