Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Regionální rozvojová banka není potřeba, uvedl Babiš před summitem V4

Andrej Babiš /ANO/
Andrej Babiš /ANO/
Foto: Vláda.cz

Praha/Budapešť - V maďarské metropoli se dnes koná summit zemí visegrádské skupiny. Předseda české vlády Andrej Babiš před odletem řekl, že není příliš nakloněn vzniku středoevropské regionální rozvojové banky, jak o ní před časem hovořili premiéři Maďarska a Polska Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki. Debatovat se bude také o uprchlických kvótách.

"My musíme hlavně dát do pořádku naše banky, Českou exportní, a musíme konečně mít nějakou strategii pro Českomoravskou záruční a rozvojovou banku," řekl Babiš s tím, že české banky jsou ve velice dobré kondici. "Já si rád vyslechnu ten projekt, ale nemyslím si, že je potřeba taková banka," dodal.

Orbán před časem řekl, že regionální kohezní fondy Evropské unie jsou omezené, a jestliže je financování z evropských institucí, jako jsou rozvojové banky, nedostatečné nebo příliš drahé, střední Evropa musí hledat financování ze zdrojů mimo Evropu. K tomu by měla sloužit právě regionální rozvojová banka, o jejímž vzniku už před časem Orbán hovořil s polským premiérem Morawieckým.

V souvislosti s migrací a sporným přerozdělováním žadatelů o azyl v rámci EU, o čemž se bude v Budapešti také hovořit, Babiš připomněl své čtvrteční setkání s portugalským premiérem na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

"Uplatnil (portugalský premiér) zájem o deset tisíc migrantů a dostal jenom tisíc pět set. My zase říkáme, že my tady potřebujeme spíš lidi z Ukrajiny, sestřičky nebo na práci nějaké jiné profese. Tak jsme se více méně domluvili, že o tom můžeme diskutovat, že jestli například tu naši kvótu bychom nemohli řešit s tím, že se nějak domluvíme s Portugalskem," uvedl premiér.

Témata:  Andrej Babiš Visegradská čtyřka Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.