Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Drahoš řekl, že by ve třetím pokusu nejmenoval Babiše premiérem. Pak svá slova musel mírnit

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
Foto: Akademie věd ČR

Praha - Pokud by v případném třetím pokusu o složení vlády navrhl šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) navrhl jako premiéra Andreje Babiše, Jiří Drahoš by ho nejmenoval. Kandidát na prezidenta to dnes řekl pro Český rozhlas. Později ale svůj výrok mírnil.

Drahoš se nechal slyšet, že by nepřijal jakýkoli návrh na jmenování premiéra. „Jakýkoliv určitě ne, to není povinnost prezidenta... Pokud by (Vondráček) navrhl pana Babiše, nejmenoval bych premiéra, který je trestně stíhán," řekl Drahoš v rozhlase.

Je jasné, že ve třetím kole jmenuje prezident premiéra na návrh předsedy sněmovny. Snažil bych se však předsedu upozornit, že mi nepřijde správné potřetí navrhnout na premiéra stejného kandidáta, jakému se nepodařilo získat důvěru v předchozích dvou kolech.

— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 26. ledna 2018

Večer svůj výrok zmírnil s tím, že by nechtěl jmenovat předsedou vlády někoho, kdo by dvakrát nezískal důvěru Sněmovny. Na twitterovém účtu uznal, že „je jasné, že ve třetím kole jmenuje prezident premiéra na návrh předsedy Sněmovny". „Snažil bych se však předsedu (Sněmovny) upozornit, že mi nepřijde správné potřetí navrhnout na premiéra stejného kandidáta, jakému se nepodařilo získat důvěru v předchozích dvou kolech," dodal.

Ústava dává hlavě státu dva pokusy vybírat premiéra. Pokud ani podruhé vláda nezíská důvěru poslanců, "jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny", uvádí ústava.

Jak poukazuje ústavní právník Jan Kudrna, za současné situace by prezident neměl možnost nominaci Sněmovny odmítnout. „Teoreticky by to snad bylo možné, kdyby předseda Sněmovny navrhl zcela nezpůsobilého kandidáta, například prokázaného agenta cizí moci, prokázaného kanibala anebo osobu soudem omezenou ve svéprávnosti. Ale to jsou případy spíše nereálné," řekl ČTK.

Témata:  Jiří Drahoš Andrej Babiš vláda

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2026 19:23

Ceny Anděl 2025: O sošku se poperou Ewa Farna i Calin, největší šance má Gufrau

Pražské Výstaviště se právě plní hvězdami českého showbyznysu, které se sjíždějí na slavnostní udílení hudebních Cen Anděl za rok 2025. Jubilejní 35. ročník vypukne již za několik desítek minut a o vítězích v šestnácti kategoriích rozhodovalo téměř 700 profesionálů z České hudební akademie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek přiznal, co mu pomáhá v boji s rakovinou

Bývalý premiér Mirek Topolánek, který v devětašedesáti letech čelí náročné onkologické léčbě, překvapuje své okolí otevřeností a nečekaným optimismem. O svém boji s rakovinou mluví bez obalu a s humorem, který mu pomáhá zvládat i ty nejnáročnější dny. Nedávno se podělil o to, co mu v průběhu vyčerpávající série chemoterapií dodává potřebnou energii a chuť jít dál.