Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Města boří domy v sociálně vyloučených lokalitách, ministerstvo jim pošle 100 milionů

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pošle 100 milionů korun z dotací na demolice chátrajících budov v sociálně vyloučených lokalitách. Nejvíce žádostí se sešlo z Ústeckého kraje. Další dorazily z Královéhradeckého, Olomouckého nebo Středočeského kraje.

MMR peníze rozdělí mezi 43 žádostí, které mu přišly do 25. ledna. Například Duchcov požádal o zhruba 3,7 milionu korun na demolici nádražní budovy. 

Úřad vyhlásil výzvu na demolice budov loni v listopadu. O dotaci mohly žádat obce, které mají ve svém katastru sociálně vyloučenou lokalitu. Po demolici objektu musí pozemek revitalizovat, například zatravnit. Mohou na něm postavit i jinou budovu, ta ale musí sloužit k jinému účelu než sociálnímu bydlení. Mohou to být třeba školy, školky, sportovní zařízení nebo komunitní centrum.

"Spoustu obcí a měst trápí chátrající a nevyužívané objekty, které jsou stále nebezpečnější, soustředí se zde sociální problémy a navíc hodně škodí prostředí, v němž lidé žijí," uvedla k tomu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Ministerstvo žadatelům poskytne dotaci ve výši 80 procent skutečně vynaložených nákladů, přičemž minimální dotace na jeden projekt byla 300.000 korun.

Témata:  Ministerstvo pro místní rozvoj sociálně vyloučení dotace

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.