Praha - Předseda SPD Tomio Okamura dnes na facebooku zopakoval, že koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Za své dřívější výroky o tom, že tábor nebyl oplocený, se omluvil.
Omluvu požadovalo Muzeum romské kultury. Uvedlo, že Okamurova tvrzení jsou nepravdivá, pošlapávají památku obětí romského holokaustu a jitří protiromské nálady. Odvolalo se na dokumenty a dobové fotografie.
Okamura v sobotu v rozhovoru s DVTV řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Jako svůj zdroj uvedl knihu Akademie věd s názvem "Tábor Lety, fakta a mýty" a odkazoval na citát exprezidenta Václava Klause.
"Omlouvám se za moje nepřesné vyjádření k oplocení tábora v Letech u Písku - podle historiků oplocení tábora bylo dřevěné, místy laťkovým plotem, v plotě byly sice díry, ale pravda, byl tam, i když ho po většinu historie nikdo nehlídal," uvedl dnes Okamura. Ve videu na svém profilu řekl, že "dozorci dostali zbraně a začali tábor skutečně hlídat" až po únoru 1943 kvůli útěkům nakažených tyfem.
Podle Okamury reakce na jeho vyjádření jsou "účelovým útokem", z něhož viní DVTV a organizaci Open Society Foundations, kterou založil průmyslník George Soros. Šéf SPD se odvolává na historika Jana Rataje. Ten na svém webu zveřejnil text Odborně o vězeňském pracovně sběrném táboru v Letech. V něm píše, že zařízení nebylo koncentračním táborem a vězeňský režim a organizace "byly nesrovnatelně volnější" než v Dachau či Buchenwaldu. Dál uvádí, že "místo politického využívání mýtu o romském holokaustu v pracovním vězeňském táboře v Letech" by peníze měly směřovat do opatření proti "propadu velké části cikánského obyvatelstva".
Podle serveru Romea.cz Ratajovy argumenty už před časem vyvrátil historik Muzea romské kultury Roman Slačka. Ten uvedl, že internace Romů v táboře byla přípravou na nacistické "konečné řešení cikánské otázky". Protektorátní dozorci vězně často bili a týrali, kvůli špatným hygienickým podmínkám a nevyhovující stravě řada Romů zemřela, další skončili v Osvětimi.
Témata: Tomio Okamura, romové, koncentrační tábor Lety
Související
12. května 2024 18:07
13. dubna 2024 18:53
11. července 2023 12:02
4. března 2023 14:08
2. března 2023 20:34
1. března 2023 21:48