reklama

Ministerstvo zemědělství dřív tvrdilo, že farma státní dotace nikdy nebrala. Z přehledu vyplacených podpor ale podle Hospodářských novin vyplývá, že Čapí hnízdo loni dostalo 21.290 korun na chov koz a ovcí, o rok dříve to bylo více než 30.000 korun. Podle pravidel o tyto dotace může žádat jen podnik, který má maximálně 250 zaměstnanců a roční obrat do 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Podmínkám vyhovuje Imoba, ale nikoliv SynBiol.

"Víme o této administrativní nesrovnalosti. V loňském roce byla provedena interní kontrola. Byly zjištěny administrativní nesrovnalosti u dotačních titulů kozy, ovce, krávy. Dotace v celkové výši 90.000 korun byly neprodleně vráceny dotačnímu orgánu. Přijali jsme opatření, aby se situace neopakovala," řekl mluvčí společností Imoba a Agrofert Karel Hanzelka.

Premiér Andrej Babiš (ANO) předtím nechtěl věc komentovat. "Já se tím nebudu zabývat, protože já se SynBiolem nemám nic společného," reagoval dopoledne na dotaz novinářů ohledně dotací pro Čapí hnízdo. Babiš byl do loňského února jediným akcionářem SynBiolu, poté společnost vložil do svěřenského fondu.

Sedm let Čapí hnízdo bralo také dotace na hektar a podle počtu zvířat, které byly hrazené především z EU. Celkem farma dostala 2,7 milionu korun. Od roku 2015 má ale na tyto peníze nárok jen ten, kdo má alespoň třetinu příjmu ze zemědělství, což Imoba není.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama