reklama

Poskytování dotací od zemědělské platební agentury (PPA) na Slovensku v minulosti provázela podezření z korupce, jednou velkou kauzou se už zabývá soud.

"Vyčíslení takzvané finální korekce není dokončeno. Hrozba vyměření vysoké korekce za období 2016 až 2020 se zvyšuje a letos může vyhloubit do státního rozpočtu díru až 100 milionů eur," uvedl Vlčan.

Krácení evropských peněz hrozí Bratislavě navzdory tomu, že země dokončila změny v činnosti PPA. Vlčan řekl, že auditorská společnost PwC v hodnotící zprávě uvedla, že nemá výhrady vůči fungování PPA.

Evropská komise (EK) podle ministra neproplácí Bratislavě celou částku, kterou země v rámci dotací poskytuje potravinářům, zemědělcům a na programy rozvoje venkova. Dodal, že komise zadržuje z každého eura 25 eurocentů, a to v souvislosti s očekávaným krácením peněz Slovensku.

Po posledních volbách na Slovensku z konce února 2020, po kterých odešli do opozice sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, policie začala vyšetřovat i různé korupční kauzy. Jedna z nich se týká toho, že někteří uchazeči o peníze z evropských fondů patrně platili úplatky, aby dostali dotace od PPA. V případu čelí obžalobě kromě jiných i bývalí členové vedení PPA a podnikatelé. Jiná kauza se pak týká podezření, že firma jedné bývalé poslankyně Směru-SD brala dotace i na pozemky, které nebyly zemědělskou půdou.