reklama

Babiš sice tvrdí, že není důležité, zda má jeho vláda důvěru Sněmovny a že důležitější je pro něj důvěra voličů, přesto odmítl, že by chtěl vládnout bez důvěry jen za podpory prezidenta tak, jak fungoval kabinet Jiřího Rusnoka.

Nadále preferuje jednobarevnou menšinovou vládu ANO. O její podpoře chce dál jednat s KSČM a SPD. Podporu pro svůj kabinet by chtěl získat do konce února. A pokud důvěru nezíská, jsou podle něj na stole předčasné volby. Pokud by k takovému řešení mělo dojít, viděl by premiér jako vhodný termín například souběh s podzimními komunálními a senátními volbami.

Až dosud Babiš předčasné volby odmítal. Variantu předčasných voleb po trojím neúspěšném pokusu o vládu v prosinci odmítl i prezident Miloš Zeman. „Občas slyším hlasy, že bych měl vypsat předčasné volby, což mi ústava v některých situacích umožňuje. Chci naprosto jasně říci, že to nikdy neudělám, protože předčasné volby několik měsíců po řádných volbách by byly výsměchem občanům, kteří šli k řádným volbám a volili tak, jak volili. Občané rozdali karty a politici musí umět s těmito kartami hrát,“ řekl tehdy Zeman.

K předčasným volbám ale může dojít i bez Zemana, stačí, když strany seženou 120 hlasů pro rozpuštění Sněmovny.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama