Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Olympijský vítěz před soudem: Hokejista Čechmánek se zpovídá z možného podvodu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes začal rozplétat kauzou údajných podvodů bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka (46). Způsobená škoda přesahuje podle spisu 15 milionů korun. Muži hrozí až deset let vězení, obvinění odmítl.

Podvodu se měl olympijský vítěz z Nagana dopustit mezi lety 2011 až 2014 ve Zlíně a Holešově. Jak uvedl státní zástupce Petr Matoušek, exhokejista uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Dále prý odebíral na základě smluv služby, stavební materiál a bytové či restaurační vybavení. Ani podmínky těchto smluv údajně nebyl schopen plnit.

Čechmánek u soudu odmítl vypovídat, vyjádřil se jen ke své výpovědi z přípravného řízení, která byla u hlavního líčení čtena. Nejednal prý v podvodném úmyslu. "Můj majetek v době vyhlášení insolvence byl mnohonásobně vyšší než pohledávky a dluhy. Kdyby insolvence nebyla vyhlášena, tak jsem byl bez nějakých problémů schopen splatit všechny dluhy, které jsem měl," řekl Čechmánek.

Obžaloba souvisí s jeho neúspěšným podnikáním, při kterém se zadlužil. Půjčoval si peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluh dosáhl podle odhadů zhruba 100 milionů korun. Od roku 2013 je muž v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Čechmánek uvedl, že kdyby se v konkurzu prodával majetek za tržní ceny, věřitelé by všechny své pohledávky dostali. Byl však údajně vydán napospas konkurznímu správci. "Způsob vedení insolvence považuji za naprosto neprofesionální a tam vidím ten majetek, jak utíká mezi prsty a mizí někde pryč," sdělil Čechmánek.

Podle Matouška ale Čechmánek o vyrovnání závazků z půjček neusiloval. "Na upomínky reagoval výmluvami nebo vůbec, později se pro poškozené stal nekontaktním," uvedl státní zástupce v obžalobě.

I to Čechmánek odmítl. "Není pravdou, že jsem se věřitelům vyhýbal. Většině z nich jsem dluh uznal, protože jsem nikoho nechtěl podvést. Úsilí o zaplacení dluhů ze stavebnictví jsem vyvinul poměrně velké. Kdybych chtěl někoho podvést, mohl jsem od začátku podnikat jako právnická osoba. Já šel do podnikání jako fyzická osoba a ručil jsem svým majetkem," řekl Čechmánek.

Bývalý brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Od loňska vede jako trenér hokejisty druholigového Hodonína.

Témata:  podvod soudy EuroZprávy.cz Roman Čechmánek

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.