reklama

Po dnešním jednání s Piráty to řekl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Piráti podle dosavadního vývoje nevidí žádnou možnost, že by do druhého kabinetu šli, nebo ho podpořili, řekl jejich předseda Ivan Bartoš. Premiér v demisi Babiš je trestně stíhán kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo.

"Andrej Babiš několikrát zmiňoval, že ve vládě být nemusí. Já si dokážu představit, že by ve vládě předseda vítězné strany či koaliční strany nebyl. Poslední čtyři měsíce nebyl Andrej Babiš ve vládě (v minulém volebním období) a neměl jsem pocit, že by třeba ministr financí byl řízen po telefonu někde z Průhonic," řekl Jurečka. Podle něj není nutné se obávat toho, že by Babiš řídil kabinet zpovzdálí. "Takové loutky to (ministři ANO) nejsou," dodal místopředseda KDU-ČSL.

Menšinová vláda hnutí ANO nezískala ve Sněmovně důvěru. Babiš nyní vyjednává o nové vládě, která by měla v dolní komoře většinovou podporu.

Lidovci menšinovou vládu vidí až jako poslední možnost před předčasnými volbami. Do vládní koalice by šli jen tehdy, pokud by v kabinetu nebyl trestně stíhaný politik, zopakoval Jurečka. Dodal, že bude záležet tedy jen na Babišovi, jak budou jednání dál vypadat. "Přijde nám, že situace v ČR nevypadá, že by se vítěz snažil nalézt dostatečnou podporu," podotkl Jurečka. Poukázal na vyjednávání o koalici v Německu, kde strany každý den jednáním stráví několik hodin.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama