reklama

Zimola připomněl, že předsednictvo strany ho loni na podzim vyškrtlo z kandidátky do Sněmovny s ohledem na nedořešený případ stavby jeho rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Na protest pak jihočeskou kandidátní listinu opustila řada dalších členů. "Přestože mi i nejbližší říkali, že mi to za to nestojí, tak jsem ze strany neodešel, nezahořkl a také do voleb mlčel, abych snad nebyl obviněn, že nějak můžu za volební výsledek," řekl dnes ČTK Zimola.

Výsledek voleb, ve kterých ČSSD jako do té doby nejsilnější sněmovní strana získala 7,27 procenta hlasů, však považuje za debakl. "Jen jsem s úděsem sledoval výsledek a čekal, že přijde nějaká reflexe stávajícího vedení. To se bohužel nestalo," uvedl. Definitivně se ke kandidatuře rozhodl ve chvíli, kdy ji ohlásil úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec.

Straníkům chce na mimořádném sjezdu v Hradci Králové 18. února nabídnout alternativu. "Zjednodušeně řečeno alternativu vítězného typu. Navzdory všem škatulkám a nálepkám, které mi mediálně byly přiřknuty, tak je nezpochybnitelné, že ve všech volbách, ve kterých jsem dosud kandidoval, jsem zvítězil," řekl. ČSSD přitom podle něj potřebuje ukázat, že může myslet na vítězství a postavit kvůli tomu do svého čela vítězné typy lidí.

V první řadě by se chtěl soustředit na podzimní komunální volby. Strana podle něj musí přesvědčit občany, že volit ČSSD má smysl, protože řada osvědčených zastupitelů pro ně pracuje, jejich problémům rozumí a zvládne je řešit.

V ČSSD podle Zimoly existuje řada názorových proudů, které jsou však všechny bytostně sociálně demokratické. "Povinností každého člena nového vedení musí být vyslyšet všechny tyto názory, diskutovat otevřeně. Možná i to je ten důvod, proč jsme s kolegy založili platformu Zachraňme ČSSD, jejímž jediným cílem bylo otevřít diskusi a umožnit všem těmto názorovým proudům uvnitř sociální demokracie vyjádřit se a ten názor vyjevit," uvedl.

Byl by rád, kdyby delegáti sjezdu do vedení vybrali úspěšné starosty či hejtmany. "Zkrátka lidi, kteří mají už něco odslouženo, za nimiž je práce v komunálu. Nikoliv ty, kteří si zatím zvykli jenom na život v poslaneckých lavicích," uvedl Zimola.

reklama