reklama

Před desátou dorazilo zhruba 300 řidičů a další stále přijížděli. Podle organizátorů se taxikáři kolem 11:00 vydají pomalou jízdou směrem do centra města, přesnou trasu zatím nesdělili. Podle Davida Bednáře ze Sdružení českých taxikářů půjde zřejmě opět o pomalou jízdu Prahou a nikoliv o blokádu některé z frekventovaných komunikací.

Situaci sledují republikoví i městští policisté a také dopravní podnik, aby v případě dopravních komplikací mohli zakročit. S ohledem na to, že zatím není jasná trasa protestu, budou na situaci reagovat operativně.

Sjíždějící se taxikáři mají na vozech vylepeny červené čtverečky, které označují jejich nesouhlas s fungováním služeb typu Uber. Kromě převážné většiny pražských taxikářů jsou na místě i kolegové z jiných krajů, například z Olomouce nebo Vysočiny.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

reklama