reklama

Úpravu dnes v prvním kole schvalování podpořil Senát výraznou většinou hlasů svých členů. Novelu nyní projednají senátní výbory, dostaly na to tři měsíce. Škromach loni podobnou změnu neprosadil v rámci širších úprav silničního zákona.

Předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo.

Novela však zachovává pokutu za jízdu na kole pod vlivem alkoholu, jen ji snižuje ze současných 2500 až 20.000 korun na nejvýše 500 korun. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Škromach obhajuje návrh mimo jiné tím, že stávající znění zákona znemožňuje plně využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů. Dodal, že jindy vytížená policie mívá na cyklisty spadeno právě v okolí sklípků a hostinců.

Zmírnění zákona podpořili i opoziční senátoři, podle nichž se nulová tolerance k alkoholu za volantem či řídítky stejně nedodržuje. Novela by podle nich posloužila rozumným cyklistům, protože silně podnapilé od řízení neodradí ani stávající zákon.

reklama