Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada vlády pro národnostní menšiny podpořila zavedení dne památky romského holokaustu

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Návrh ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO) na zařazení dne památky obětí romského holokaustu mezi významné dny v kalendáři dnes podpořila rada vlády pro národnostní menšiny podpořila.

Rada odsoudila také výroky místopředsedy Sněmovny a šéfa SPD Tomia Okamury o protektorátním romském táboře v Letech u Písku. ČTK to řekla mluvčí Pelikánovy sekce lidských práv Olga Jeřábková. Okamura v lednu uvedl, že tábor v Letech nebyl oplocený a věznění se mohli volně pohybovat po okolí.

Šéf SPD se později omluvil za slova, že tábor nebyl oplocený. Řekl ale, že plot byl dřevěný a nikdo ho většinou nehlídal. Okamurovy výroky kritizovalo Muzeum romské kultury, Evropské antirasistické hnutí EGAM či pražská židovská obec. Označily je za popírání holokaustu. Pozůstalí po romských obětech podali trestní oznámení. Lidovci navrhli Okamurovo odvolání z funkce místopředsedy dolní komory.

Ministr spravedlnosti v té souvislosti navrhl, aby Sněmovna stanovila památný den obětí romského holokaustu na 2. srpna, na který připadá výročí zabití poslední skupiny romských vězňů v plynových komorách nacistických koncentračních táborů. Rada s návrhem souhlasila.

Rada také poděkovala vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) za úsilí při vykoupení vepřína v Letech u Písku, kde protektorátní romský tábor stával. Nový památník v Letech má spravovat Muzeum romské kultury. Chystá se uspořádat setkání s veřejností. Zjistit chce, jaké mají lidé o památníku představy a jak by se oběti romského holokaustu měly připomínat.

Výběrové řízení na likvidaci pozůstatků po vepřínu v Letech by se mělo vypsat v dubnu, další pak v květnu na demolici a archeologický průzkum. Farma by se měla podle plánu bourat od července do listopadu. Na místě by měla zůstat jedna výrobní hala jako memento, poukazovat by měla na neuctivý přístup k pietnímu místu, plánuje Muzeum romské kultury.

Tábor v Letech podle historiků otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Témata:  koncentrační tábor Lety romové Robert Pelikán

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.