Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Foldyna chce snížit danění příjmů za práci v cizině

Jaroslav Foldyna /ČSSD/, poslanec
Jaroslav Foldyna /ČSSD/, poslanec
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna předložil ve Sněmovně novelu zákona o daních. Některé podmínky zdaňování příjmů českých zaměstnanců ze zahraničí by se podle ní mohly zmírnit. Nemusely by se zdaňovat jako superhrubá mzda, ale jen jako hrubá mzda.

Příjmy ze zaměstnání v zahraničí by se nenavyšovaly o povinné pojistné placené zaměstnavatelem. V některých případech by se dokonce tyto příjmy snížily o pojistné zaplacené zaměstnavatelem z hrubé mzdy zaměstnavatele v dané zemi.

Foldyna svým návrhem reaguje na situaci českých lodníků v Nizozemsku kteří musí v tuzemsku doplácet dlužné daně z příjmů, což řadě z nich působí finanční potíže, podle Foldyny je situace řady z nich až likvidační. Podle dohody s Nizozemskem musí čeští lodníci pracující na tamních lodích odvádět daně v tuzemsku. V minulosti ale odváděli daně v Nizozemsku a česká finanční správa je po nich nyní vymáhá. Problém už se v minulém volebním období několikrát řešil ve sněmovním rozpočtovém výboru.

Současný daňový zákon stanoví, že u příjmů poplatníků ze zaměstnání v zahraničí jsou základem daně tyto příjmy, ale navýšené o částku odpovídající pojistnému na zdravotní a sociální pojištění placenému zaměstnavatelem. Od tohoto zákona pak můžou poplatníci v různé míře stanovené zákonem odečíst daň zaplacenou v zahraničí.

Podle Foldynova návrhu už by se základ daně nenavyšoval o pojistné placené zaměstnavatelem. V případě zemí, se kterými má ČR uzavřenou smlouvu o zamezení dvojímu zdanění, ale mzdy zaměstnanců v druhé zemi se kvůli výjimce zdaňují v tuzemsku, by se dokonce základ daně snižoval o tamní zaplacené pojistné odváděné z hrubé mzdy zaměstnance. Foldyna navrhuje, aby se nové pravidlo vztahovalo už na letošní rok.

Témata:  daně Jaroslav Foldyna mzdy

Související

Aktuálně se děje

19. června 2026 17:47

Televizní hvězda Pavel Dumbrovský měl vážnou nehodu. Srazilo ho auto, měsíce se nesmí pohnout

Bývalý populární moderátor Televizních novin na TV Nova Pavel Dumbrovský utrpěl vážná zranění při čtvrteční nehodě na kole v pražských Kunraticích. Podle dostupných informací mu nedala přednost řidička osobního automobilu, která odbočovala doleva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

České Dráhy

Na Colours of Ostrava můžete speciálním vlakem. Zahrají Gufrau

Také letos vypraví České dráhy na festival Colours of Ostrava speciální vlak Colours Expres. Ve středu 15. července dopraví návštěvníky z Prahy přímo do Ostravy a po skončení festivalu zajistí v neděli 19. července také pohodlnou cestu zpět. Cestující se mohou těšit na jízdu moderní soupravou ComfortJet, doprovodný program na palubě i možnost vyřízení festivalové akreditace už během cesty. Předprodej jízdenek na speciální vlak již byl zahájen.