reklama

Přípravný výbor Alternativy pro Českou republiku tvoří sociolog Petr Hampl, aktivistka Eva Hrindová a publicista Petr Štěpánek. Šéf Bloku proti islámu Martin Konvička by měl být do strany také zapojen a pravděpodobně bude šéfovat některé z krajských poboček, uvedl Adamec.

Blok proti islámu a vznikající strana mají spolupracovat, ale členské základny nemusejí být stejné. Ve spolku mohou být třeba ti lidé, kteří se chtějí občansky podílet, ale nechtějí být politicky aktivní

Konvička spolu s Hamplem ohlásili vznik nového politického subjektu koncem dubna poté, co Blok proti islámu vypověděl smlouvu o volební spolupráci se stranou Úsvit - Národní koalice.

Název odkazuje na německou Alternativu pro Německo, jež je označována za pravicově populistickou. Obě skupiny spolu zatím nespolupracují, Adamec ale do budoucna něco takového nevylučuje.

Blok proti islámu má na tuto sobotu naplánovaný sněm, kde by měl schválit nové stanovy a poté zvolit předsedu. Funkci chce obhájit lídr Martin Konvička. „Původní plán byl, že sněm bude teprve schvalovat, jestli se strana zakládat má, nakonec z různých důvodů to bylo uspíšeno," řekl Adamec. Hlavním důvodem je podle něj to, že zvažovaní kandidáti do Senátu chtějí do podzimních voleb jít už s podporou nové strany.

reklama