Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O post šéfa komise pro GIBS budou bojovat Zahradníková, Ferjenčík a Ondráček

Zvolí poslanci v tajné volbě Zdeňka Ondráčka (KSČM)?
Zvolí poslanci v tajné volbě Zdeňka Ondráčka (KSČM)?
Foto: Facebook

Praha - Na předsedu sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) kandidují Zuzana Majerová Zahradníková (ODS), Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a Zdeněk Ondráček (KSČM).

Informoval o tom předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Poslanecké kluby mohly navrhovat kandidáty do dnešního večera. Tajná volba by se měla uskutečnit podle schváleného programu schůze v pátek ráno,

Inspekce bezpečnostních sborů nyní budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Murín rezignovat nehodlá. Babiš kvůli záležitosti svolá Bezpečnostní radu státu a v půli března ji chce vysvětlovat poslancům z bezpečnostního výboru.

Ferjenčík dnes vystřídal v komisi předsedu pirátské strany Ivana Bartoše. Piráti ho proto mohli do volby nominovat. KSČM trvá na Ondráčkovi navzdory tomu, že Sněmovna ho v prosinci ani v lednu předsedou komise nezvolila. Tehdy byl jediným kandidátem. Některým poslancům vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím.

Témata:  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Zdeněk Ondráček Mikuláš Ferjenčík

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 21:24

Sean „Diddy“ Combs byl uznán vinným ze dvou trestných činů. Většiny obvinění ho soud zprostil

Sean „Diddy“ Combs byl ve středu uznán vinným ze dvou federálních trestných činů přepravy za účelem prostituce, zatímco byl zproštěn nejvážnějších obvinění ze spiknutí za účelem vydírání (RICO) a obchodování s lidmi. Rozhodnutí poroty, které přišlo po týdnech výpovědí a důkazů, znamená částečné vítězství pro hudebního magnáta – avšak s přetrvávajícími právními hrozbami a trvalými dopady na jeho reputaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy