Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

GIBS prošetřuje zákrok policie při čtvrteční střelbě na filozofické fakultě v Praze

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prošetřuje čtvrteční střelbu na filozofické fakultě v Praze, při níž bylo zabito 14 lidí. Ačkoliv je zásah policie hodnocen pozitivně, objevují se dosud nezodpovězení dotazy, které směřují k tomu, zda policie mohla tragédii předejít.

"V souvislosti se střelbou na filozofické fakultě aktuálně provádíme analýzu všech dostupných informací a úzce spolupracujeme s policií," řekla Novinkám mluvčí inspekce Ivana Nguyenová s tím, že zkoumá nápady a podněty od veřejnosti.

Policejní zásah proti střelci na filozofické fakultě, který má na svědomí 14 obětí a dalších 25 zraněných, je sice obecně hodnocen pozitivně. Přesto se veřejně diskutuje o možnosti, zda policie mohla tragédii předejít a zda někde neselhala.

Kromě laiků vyjadřují i někteří odborníci pochybnosti o tom, zda policie mohla podcenit opatření při předchozím pátrání po čtyřiadvacetiletém střelci. Lidé se například dotazují, proč policie zaměřila svou pozornost pouze na jednu z několika budov filozofické fakulty v Celetné ulici, a neposlala hlídky do těch ostatních.

Diskutuje se také o tom, proč policie neinformovala vedení Karlovy univerzity o možné hrozbě. Útočník, který měl podle informací policie přednášet v Celetné, nakonec zaútočil v budově na Palachově náměstí, o možnosti útoku ale nebyl nikdo informován.

Další relevantní debaty se vedou ohledně toho, jak bylo možné, že nikdo nezaznamenal podezřelé chování mladého studenta, který si během krátké doby zaregistroval větší množství zbraní, včetně těch dlouhých. I sami policisté podle serveru připouštějí možné selhání.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak postup policie chválí a označuje za profesionální. "Policie pravděpodobně svým včasným zásahem zabránila ještě tragičtějším událostem během dnešního masakru na FFUK. V budově fakulty bylo nalezeno větší množství zbraní a střeliva," napsal po útoku.

Na náměstí Jana Palacha v Praze se minulý čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K. vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku bylo 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zabil svého otce na Kladensku a má na svědomí také dvojnásobnou vraždu v Klánovicích.

Témata:  Praha vražda Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.