reklama

"V souvislosti se střelbou na filozofické fakultě aktuálně provádíme analýzu všech dostupných informací a úzce spolupracujeme s policií," řekla Novinkám mluvčí inspekce Ivana Nguyenová s tím, že zkoumá nápady a podněty od veřejnosti.

Policejní zásah proti střelci na filozofické fakultě, který má na svědomí 14 obětí a dalších 25 zraněných, je sice obecně hodnocen pozitivně. Přesto se veřejně diskutuje o možnosti, zda policie mohla tragédii předejít a zda někde neselhala.

Kromě laiků vyjadřují i někteří odborníci pochybnosti o tom, zda policie mohla podcenit opatření při předchozím pátrání po čtyřiadvacetiletém střelci. Lidé se například dotazují, proč policie zaměřila svou pozornost pouze na jednu z několika budov filozofické fakulty v Celetné ulici, a neposlala hlídky do těch ostatních.

Diskutuje se také o tom, proč policie neinformovala vedení Karlovy univerzity o možné hrozbě. Útočník, který měl podle informací policie přednášet v Celetné, nakonec zaútočil v budově na Palachově náměstí, o možnosti útoku ale nebyl nikdo informován.

Další relevantní debaty se vedou ohledně toho, jak bylo možné, že nikdo nezaznamenal podezřelé chování mladého studenta, který si během krátké doby zaregistroval větší množství zbraní, včetně těch dlouhých. I sami policisté podle serveru připouštějí možné selhání.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak postup policie chválí a označuje za profesionální. "Policie pravděpodobně svým včasným zásahem zabránila ještě tragičtějším událostem během dnešního masakru na FFUK. V budově fakulty bylo nalezeno větší množství zbraní a střeliva," napsal po útoku.

Na náměstí Jana Palacha v Praze se minulý čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K. vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku bylo 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zabil svého otce na Kladensku a má na svědomí také dvojnásobnou vraždu v Klánovicích.