Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud se v úterý vrátí k Rathově korupční kauze

Rath, David
Rath, David
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Krajský soud v Praze se v úterý vrátí ke kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. V mezičase justice zamítla stížnosti Ratha a dalších obžalovaných na podjatost soudce Roberta Pacovského a jeho trestního senátu. Zatím není jasné, jak bude jednání po vynucené čtyřměsíční přestávce pokračovat.

Soud jednání přerušil loni v říjnu. Rozhodl, že chce nejprve vyřešit námitky podjatosti. Rath například tvrdil, že Pacovský o jeho případu nemůže rozhodovat nestranně a chce dosáhnout výměny soudce. Justice ale rozhodla o tom, že Pacovský a jeho senát podjatí nejsou.

Soud má nyní v plánu zatím 16 jednacích dní. Hlavní líčení bude pokračovat 12 dní v březnu a další čtyři dny v dubnu. Poslední jednání je zatím nařízené na 13. dubna.

Senát Pacovského v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách. Verdikt následně o rok později v neveřejném zasedání zrušil odvolací vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Letos se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu Kottovou a Petra Kotta, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví". Ve zrušeném rozsudku jim za to soud vyměřil 7,5 roku vězení.

V kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Témata:  Kauza: Rath David Rath 1 Robert Pacovský

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.