Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Taxikáři žádají dočasné pozastavení služeb Uber a Taxify

protest taxikářů proti Uber (Praha, 9.2.2018)
protest taxikářů proti Uber (Praha, 9.2.2018)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sdružení českých taxikářů (SČT) požaduje, aby alternativní přepravci Uber a Taxify přerušili v Česku provoz svých aplikací, než zde budou jejich řidiči splňovat požadavky zákona.

Sdružení tak reagovalo na výsledky schůzky zástupců Uberu s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Uber na ní podle Babiše slíbil, že v Česku okamžitě zažádá o živnostenský list a řidiči firmy budu mít licenci jako taxikáři. ČTK to dnes sdělil předseda sdružení Petr Polišenský. V neděli se podle něj sejde členský výbor sdružení. Zvažuje další protesty.

Alternativní přepravce považují taxikáři za nekalou konkurenci. Řidiči těchto služeb podle nich nedodržují zákon, protože nemají například taxametr ani označené vozidlo. V uplynulých týdnech kvůli tomu taxikáři uspořádali několik protestů, při kterých blokovali dopravu v Praze. Uber v minulosti argumentoval tím, že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Sdružení českých taxikářů upozornilo, že vedle Uberu je třeba jednat také s firmou Taxify. Vadí jim, že řidiči těchto dvou firem budou dále jezdit bez licence, než udělají taxikářské zkoušky. "Smluvní přeprava, kterou hodláte uplatnit, už pět let není v zákoně zakotvena, tedy neexistuje. A dále, zkoušky z místopisu se může účastnit pouze občan ČR," vyjádřili se taxikáři k výsledkům schůzky mezi Babišem a Uberem. Podle taxikářů přitom pro alternativní přepravce jezdí řada cizinců.

Témata:  taxi Taxi Uber

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 15:01

Papež Lev XIV. poslal světovým lídrům první vzkaz: Přestaňte, okamžitě

Nový vůdce katolické církve, papež Lev XIV, vyzval světové lídry, aby okamžitě ukončili války po celém světě. Ve svém prvním veřejném projevu po zvolení papežem pronesl apel na „spravedlivý, opravdový a trvalý“ mír a důrazně odmítl válku jako prostředek řešení konfliktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy