Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sanitky jako taxi do nemocnice? Loni v ČR vyjely dvě každou minutu

Záchranná služba hl. města Prahy
Záchranná služba hl. města Prahy
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Každou minutu loni v Česku vyjely k pacientům dvě sanitky. Pomoc záchranářů potřeboval loni každý desátý Čech. Služba je ale často nadužívaná. Rostoucí počet výjezdů záchranářů podle Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR ovlivňuje také nedostatečné pokrytí služeb praktických lékařů v řadě regionů a nedostatek smluvních lékařů pro domovy pro seniory nebo vězeňská zařízení.

"Hlavním faktorem je zcela jistě nadužívání až zneužívání zdravotnické záchranné služby samotnými pacienty, kteří ji využívají jako taxi do nemocnice, bezplatnou výjezdovou lékařskou pohotovost s přednostním přístupem k vyšetření v nemocnici," popsal prezident asociace Marek Slabý.

Podle něho má dispečer sice možnost pacienta odmítnout, ale často rezignuje kvůli nadávkám a stížnostem odmítnutých. Trendem je podle něj také úbytek lékařů, který vede ke změnám složení posádek, ve kterých jezdí častěji řidič a záchranář.

Z loňských téměř 1,1 milionů výjezdů sanitek bylo 195.600 k úrazům, 32.600 k dopravním nehodám, téměř 27.000 k cévním mozkovým příhodám a necelých 19.000 k srdečním infarktům. V asi 8800 případech museli záchranáři pacienta resuscitovat. Téměř 84.000 z celkového počtu případů byly výjezdy k dětským pacientům.

Ze všech krajů záchranáři nejčastěji vyjížděli ve Středočeském kraji (135.935), hlavním městě Praze (132.425) a Moravskoslezském kraji (121.500). 

Zákon požaduje, aby v případě život ohrožujících případů byla sanitka na místě do 20 minut. V Praze je průměrný čas kolem osmi minut od přijetí tísňového volání. Přibližně ve třech procentech nejzávažnějších případů vzlétá k pacientovi záchranářský vrtulník, jde například o vážné dopravní nehody, zástavy srdce, popáleniny nebo úrazy v nepřístupném horském terénu. 

Vrtulníky vzlétají z deseti základen, šest z nich obsluhují soukromé firmy, dvě armáda a dvě policie. Vláda loni schválila, že od roku 2021 bude leteckou záchrannou službu místo soukromníků zajišťovat státní podnik. Podle ministerstva zdravotnictví se jeho příprava ale zpozdí, takže bude nutné vypsat další výběrové řízení na roky 2021 až 2025.

Témata:  Zdravotnická záchranná služba zdravotnictví pacienti

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 12:28

Přijď, nebo přiznej, že o mír nestojíš. Má Putin odvahu jednat jako muž?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj postavil Moskvu před nevyhnutelnou volbu. Buď zastavíte vraždění, nebo ponesete plnou odpovědnost za pokračující válku. Teď je všechno na ruském vůdci Vladimiru Putinovi. A jeho reakce ukáže, jestli je jen zbabělý diktátor, nebo jestli mu ještě zbyl alespoň nástin racionálního uvažování.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy