reklama

Soukup ve středu v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa zmínil například film Jan Masaryk, který financovala ČT a který byl podle jeho slov „do nebe pitomý“. „A je mi jedno, že se tam točí filmy, které si ve své hlouposti a stupiditou často nezadají s podobnou produkcí 70. let,“ uvedl.

ARAS poukazuje na to, že Soukup už potřetí napadl média veřejné služby a že si „bere do úst i audiovizuální autory“. Asociace sdružující většinu českých filmových a televizních režisérů, scenáristů a řadu dramaturgů proto prý cítí povinnost se k jeho slovům vyjádřit. „Důrazně se ohrazujeme proti lžím a nenávistné snaze Jaromíra Soukupa vyvolat společenské nálady proti veřejné službě v oblasti televize. Protestujeme proti nekalému způsobu, jakým si jeho soukromá televize snaží získat pozornost a zlepšit pozici na trhu tím, že hrubě dehonestuje veřejnou službu jako princip a snaží se dehonestovat pracovníky České televize, filmové a televizní tvůrce a v důsledku i další profese,“ uvedla v prohlášení skupina.

„Jsme snad na začátku času, kdy majitelé soukromých nemocnic začnou útočit na veřejná zdravotnická zařízení? Nebo kdy provozovatelé soukromých škol začnou rozkládat veřejné školství? Kdy soukromé bezpečnostní agentury začnou dehonestovat práci policie? Začnou útoky na soudy kvůli nákladnosti jejich provozu a zavedeme místo nich lidové soudy?“ diví se filmaři.

ARAS uvádí, že podporuje zlepšení kontroly veřejné služby, pokud někdo přichází s kompetentními návrhy a znalostí současného stavu věcí. „Rozlišujeme a podporujeme věcnou kritiku, ale distancujeme se od faktické neschopnosti dialogu. Jaromír Soukup dokonce odmítnul pozvání do České televize nad tématy, která ho v jeho nikým nerušených monolozích tolik trápí. Jaromír Soukup se snaží vzbudit v lidech pocit závisti, když neustále šermuje částkou sedm miliard korun, kterou se navíc České televizi nikdy v historii nepodařilo na poplatcích vybrat. Česká televize reálně hospodaří s rozpočtem o víc než miliardu menším. Podobně jako Jaromír Soukup lže v tomto 'detailu', lže a vytrhává z kontextu další věci,“ varuje asociace.

Zdůrazňuje přitom, že měsíční televizní poplatek na jednu domácnost je srovnatelný s cenou jednoho lístku do kina nebo dvou krabiček nejlevnějších cigaret. „Soukromé televize přitom také žijí z peněz všech obyvatel. Legislativa – a tedy veřejný konsenzus – umožňují započítávat náklady firem na reklamu jako daňově uznatelný výdaj, který tvoří součást výrobních nákladů. Na komerční televize tedy platí v ceně výrobků a služeb úplně každý, kdo kupuje produkty s televizní reklamou, bez ohledu na to, jestli se na komerční televize dívá či nikoli. Jejich programový a tvůrčí profil je přitom nesouměřitelně užší nežli u veřejné služby, stejně nesrovnatelný je objem i kvalitativní spektrum produkce,“ vysvětlují filmaři.

Soukup se podle ARAS snaží napadat rovněž filmové tvůrce, kteří ohrožení veřejné služby v oblasti televize vnímají a hlasitě na něj upozorňují. „Označuje je za výdělkáře, kteří účelově hájí jen své živobytí. Být profesionálem na volné noze přitom rozhodně neznamená žádný luxus. Míru životní nejistoty nelze srovnávat snad s žádnou jinou mimouměleckou profesí a i proto si tuto dráhu volí jen málo lidí. Těch, kteří dosáhnou nadprůměrných honorářů, je jen zlomek, a přitom i zde platí to, co ve sportu: tvorba musí mít svoji širší základnu, ve které talenty mohou zrát a projevit se v čase. Z evropského hlediska je stran příjmů uměleckých profesí Česká republika na chvostě,“ reagují na slova Soukupa ti, kterých se jeho kritika dotkla.

Umělci i další profesionálové audiovize se podle nich ozývají proto, že jsou nejblíže institucionálnímu zázemí, které je ohroženo. „Ozývají se tak, jako se ozývají hasiči, policisté, učitelé, lékaři nebo zdravotní sestry či odbory těchto profesí, když se jejich instituce dostávají pod neférový tlak nebo když se objeví riziko celkové změny k horšímu. Obracíme se k široké veřejnosti s žádostí, aby se nenechala strhnout nenávistnou rétorikou kampaně, která z úst Jaromíra Soukupa, a bohužel čím dál častěji i prezidenta republiky Miloše Zemana, nejspíš teprve začíná. Prosíme, setrvejme v podpoře medií veřejné služby, která v naší společnosti budou potřeba v budoucnosti snad ještě víc, než dosud,“ dodává asociace.

Loading...

5 komentářů (Poslední 19.03. 09:08) Napište svůj názor

reklama