Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pošťáci se bouří: Předali Babišovi petici za úhradu nákladů státem

Česká pošta, ilustrační fotografie
Česká pošta, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes dostal od odborářů České pošty petici za úhradu nákladů základních poštovních služeb státem. Podepsalo ji téměř 14.000 z 30.000 zaměstnanců podniku.

Česká pošta má podle autorů petice zákonem uložené povinnosti, které vzhledem k rozsahu a vysokým nákladům jsou pro ni velkou ekonomickou zátěží. Náklady ročně přesahují dvě miliardy korun, ale stát přispívá maximálně čtvrtinou. Česká pošta tak tyto ekonomicky nevýhodné služby hradí z velké části sama.

Nedostatek peněz pak nejvíce pociťují zaměstnanci, kteří pracují za nízké mzdy a často ve špatných pracovních podmínkách. Průměrná mzda zaměstnanců pošty je necelých 24.000 Kč, zatímco celorepublikový průměr byl loni zhruba 29.500 korun.

Pro zaměstnance České pošty je dle odborů nezbytné, aby stát spravedlivě přistupoval k poštovním službám obdobně jako k službám v autobusové a železniční dopravě a hradil také náklady na základní poštovní služby.

"Stávající výše limitu úhrady čistých nákladů na základní poštovní služby stanovená zákonem je nedostatečná a neporovnatelná s jinými odvětvími. Základní poštovní služby maximálně 0,5 miliardy Kč, Správa železniční a dopravní cesty 13 miliard Kč, České dráhy 14 miliard Kč, autobusoví dopravci 4,5 miliardy ročně. Pro změnu této situace je nezbytná úprava zákona o poštovních službách," uvedla předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová.

Témata:  Česká pošta petice Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.