Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš zahájil kázeňské řízení s šéfem GIBS, Murín se chce bránit všemi dostupnými prostředky

Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes zahájil kázeňské řízení s ředitelem GIBS Michalem Murínem kvůli přestupku. Řízení je neveřejné. Murín se v něm chce bránit všemi zákonnými možnostmi, které má.

Babiš minulý týden oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku.

Murín dnes obdržel dokument, podle kterého s ním bylo zahájeno kázeňské řízení o přestupku. "Vzhledem k povaze zahájeného kázeňského řízení o přestupku se nemůže vyjadřovat k obsahu a skutečnostem v dokumentu ani k důvodům jeho zahájení, případně k dalším informacím," uvedl na webu mluvčí inspekce Ivo Mitáček. Zdůraznil, že Murín ve funkci dál zůstává.

Kázeňské řízení je podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů procesem, při kterém musejí být obstarány důkazy, výpovědi či vyjádření, které vyhodnotí služební funkcionář. Pak padne rozhodnutí.

Rozhodnutí o zproštění výkonu služby může skončit i u soudu. Nejvyšší správní soud v minulosti vydal rozhodnutí, na jehož základě se mohou příslušníci bezpečnostního sboru domáhat, aby soud přezkoumal, zda byly splněny zákonem stanovené podmínky pro jejich postavení mimo službu.

Spor mezi Babišem a Murínem trvá třetí týden. Vypukl, když inspekce oznámila, že Babiš chtěl, aby její šéf odstoupil do konce února, což by se obešlo "bez skandálu". Babiš poté začal Murína kritizovat veřejně. Uvedl, že k němu nemá důvěru, nebo zpochybnil hospodaření inspekce.

Témata:  Andrej Babiš Michal Murín Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.