reklama

Faouz Jaber byl před několika týdny za velmi přísných bezpečnostních podmínek tajně předán do rukou amerických vyšetřovatelů - a to přímo na pražském ruzyňském letišti. Kvůli bezpečnosti ale nebylo možné tuto informaci zveřejnit dříve. Deníku Právo to řekla mluvčí Policejního prezidia Markéta Janovská.

Muže obviněného z podpory terorismu a ze spiknutí za účelem zabít americké důstojníky, si měla policie vyzvednout v pankrácké vazební věznici a 5. dubna ho předat do rukou FBI. V USA mu za jeho činy hrozí doživotí.

O vydání Jabera do USA rozhodl na konci února ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) - a to navzdory tomu, že s vydáním dalších dvou zadržovaných Libanonců (Alího Fajáda a Chálída El Marábího) nesouhlasil. Oba byli totiž podle všeho cennou součástí výměnného obchodu za pětici unesených Čechů držených v Libanonu.

"Policejní prezidium může nyní potvrdit, že před několika týdny realizovalo rozhodnutí ministra spravedlnosti o vydání hledané osoby do Spojených států amerických. Předání probíhalo za mimořádných bezpečnostních opatření a využity byly specializované složky policie," povtrdila Právu Janovská.

Tajné akce se účastnily desítky policistů, včetně Speciální taktické jednotky odboru cizinecké policie i Zásahové jednotky Inspektorátu cizinecké policie Praha - Ruzyně.

Trojici cizinců zatkli čeští policisté předloni v dubnu v jednom z pražských hotelů. Důvodem k zadržení bylo údajně podezření z nelegálního obchodu se zbraněmi a drogami. Fajád a El Marábí odmítali své vydání do USA a stali se tak součástí výměnného obchodu za pětici unesených Čechů v Libanonu. Jaber proti nebyl. V USA má rodinu.

reklama