Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec války v Libanonu? Izrael si stanovil podmínky

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izrael během uplynulého týdne předal do USA dokument s podmínkami, za nichž je ochoten ukončit válku v sousedním Libanonu. S odvoláním na dva americké a dva izraelské činitele to píše web Axios. Je přitom velice nepravděpodobné, že mezinárodní společenství na takové podmínky přistoupí. 

Právě dnes má přitom v libanonském hlavním městě Bejrútu jednat americký velvyslanec Amos Hochstein s představiteli Libanonu o diplomatickém řešení probíhajícího konfliktu. 

Podle webu Axios požaduje Izrael, aby jeho ozbrojené síly mohly používat "aktivní sílu" za účelem toho, aby se militantní hnutí Hizballáh, které podporuje Irán, nemohlo opětovně vyzbrojit a obnovit svou vojenskou infrastrukturu v příhraniční oblasti. Izrael chce také volné pole působnosti pro své letectvo ve vzdušném prostoru Libanonu. 

Nejmenovaný americký představitel pro zmíněný server uvedl, že není pravděpodobné, že by Libanon a mezinárodní společenství souhlasily s izraelskými požadavky. Oficiálně Bílý dům ani americké ministerstvo zahraničí nijak nereagovaly. 

Izraelská armáda zahájila pozemní ofenzívu v Libanonu na přelomu září a října po několika dnech leteckých úderů na cíle Hizballáhu v Bejrútu a dalších částech země. Předcházela tomu smrt dlouholetého vůdce hnutí Hasana Nasralláha při izraelském náletu. 

Témata:  Izrael Izraelská armáda Libanon Hizballáh

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.