Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinec trestaný za násilí si stěžoval na diskriminaci, ÚS ale jeho slova nevyslyšel

Ústavní soud ČR
Ústavní soud ČR
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Ukrajinec Volodymyr Švačuk neuspěl u Ústavního soudu (ÚS) se stížností na diskriminaci. Muž si tak definitivně odpyká 14 let za pokus o vraždu. V červnu 2016 napadl své dva známé násadou od krumpáče a mačetami.

Incident se stal na ubytovně v Říčanech na Brněnsku. Předcházelo mu popíjení v hospodě. Muž napadený mačetou utržil ránu na hlavě. Do mozku ostří neproniklo. Cizinec byl pak za pokus o vraždu a těžké ublížení na zdraví odsouzen loni v březnu Krajským soudem v Brně a verdikt pak potvrdil i Vrchní soud v Olomouci.

Švačuk ve stížnosti k ÚS upozorňoval na to, že celý incident začal nadávkami kvůli jeho ukrajinské národnosti, čímž se prý soudy vůbec nezabývaly. Také policie Švačuka podle jeho tvrzení ihned považovala za podezřelého právě kvůli národnosti.

Že justice nebrala údajné urážky předcházející útoku jako polehčující okolnost, však nelze podle ústavních soudců považovat za diskriminaci. "Tyto tvrzené urážky neospravedlňují, že se jejich autory stěžovatel pokusí zabít, respektive jim těžce ublížit na zdraví. Stejně tak by to nemohly ospravedlnit narážky na českou národnost," stojí v usnesení ÚS.

Švačuk nepochodil ani s tvrzením o nutné obraně. Ústavní soud poukázal na to, že pachatel sám si vzal násadu od krumpáče a vydal se za prvním napadeným. Poté utekl, obstaral si mačety a o pár minut později zaútočil na dalšího soka.

Témata:  Ústavní soud ČR pokus o vraždu

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2026 17:08

Humor, který lidé s nižší kognitivní schopností nepochopili... Turek kope kolem sebe, trefuje se i do Pavla

Čestný prezident Motoristů Filip Turek se na svých sociálních sítích ostře ohradil proti postupu prezidenta Petra Pavla. V emotivním příspěvku, který doprovodil hudbou Jana Hammera ze seriálu Miami Vice, reaguje na své nejmenování ministrem životního prostředí a na kritiku, která se na jeho osobu v posledních měsících snesla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy