Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rekonstrukce státu kritizuje Babiše: Neměl by vytvářet na ředitele GIBS veřejný nátlak

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně
Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Podle iniciativy Rekonstrukce státu by premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) při krocích vůči řediteli GIBS Michalu Murínovu na něj neměl vytvářet veřejný tlak a v kázeňském řízení s ním by se měl držet zákona.

"Premiér v demisi jako trestně stíhaný člověk nesmí svými kroky zpochybnit činnost bezpečnostního sboru," uvedla Rekonstrukce státu.

S ohledem na stížnosti státních zástupců nelze podle iniciativy vyloučit, že podezření ze spáchání kázeňského přestupku je důvodné a zahájení kárného řízení je na místě. Sporné však zůstává to, nakolik byly kroky vůči řediteli GIBS neodkladné.

Spor mezi Babišem a Murínem vypukl, když inspekce oznámila, že Babiš chtěl, aby její ředitel odstoupil do konce února, což by se obešlo "bez skandálu". Babiš poté začal Murína kritizovat veřejně. 

Pře vyvrcholila na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde Babiš citoval z dokumentů státních zástupců, které byly vůči Murínovi kritické. Oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Opozice soudí, že se Babišova vláda snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně inspekce. Premiérův postup kritizuje i kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

Témata:  Andrej Babiš Michal Murín Rekonstrukce státu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)

Související

Aktuálně se děje

10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.