Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vojtěch Filip dá Babišovi a Hamáčkovi návrh smlouvy o toleranci menšinové vlády

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany
Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany
Foto: KSČM

Praha - Předseda KSČM Vojtěch Filip (KSČM) dnes předloží šéfům ANO Andreji Babišovi a ČSSD Janu Hamáčkovi návrh smlouvy o toleranci případné menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie ze strany KSČM. Řekl to novinářům před schůzkou s Babišem a Hamáčkem ve Sněmovně.

Filip také odmítl požadavky ČSSD, které tato strana prosazuje do koaliční smlouvy s ANO. Podle předsedy KSČM jsou spíše komplikací než ochranou.

"Jde o menšinovou vládu a požadavek v tomto ohledu nemá místo ve smlouvě," uvedl Filip ohledně snahy ČSSD zakotvit do koaliční smlouvy pasáž o tom, že v případě rezignace všech ministrů za sociální demokracii by musel podat demisi i premiér. Nesmysl je podle předsedy KSČM také požadavek na odvolání některých zástupců SPD Tomia Okamury ze sněmovních funkcí. "Nejde o ustavení orgánů Sněmovny, nemá to žádný vliv na vznik vlády," řekl Filip.

Předpokládá, že dohodu o toleranci by KSČM v každém případě uzavřela s hnutím ANO. Filip nechtěl prozradit, co návrh obsahuje. "Je určen kolektivním orgánům hnutí ANO a sociální demokracie," dodal.

Od Hamáčka chce Filip slyšet, jak je ČSSD připravena na vnitrostranické referendum o koalici s ANO a jaký předpokládá výsledek. Soudí, že jednání o vládním uspořádání nejsou ani v polovině. "Máme teprve podruhé třístranné jednání," připomněl Filip.

Témata:  vláda Vojtěch Filip Andrej Babiš Jan Hamáček

Související

Aktuálně se děje

5. července 2026 21:22

Herec Marek Taclík si po mistrovství podal české fotbalisty

Herec Marek Taclík je známý svým velmi kladným vztahem k fotbalu a jako vášnivý fanoušek sledoval i dění kolem české reprezentace. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Příspěvek na bydlení v číslech. Česko stojí desítky milionů denně

Jen za jediný měsíc, květen 2026, vyplatil stát na příspěvku na bydlení téměř 1,8 miliardy korun. To představuje zhruba 60 milionů korun denně pro přibližně 261,7 tisíce domácností. Trend navazuje na rok 2025, kdy stát na příspěvek na bydlení vyplatil 23,5 miliardy korun. Jen za prvních pět měsíců letošního roku dosáhly výdaje dalších 9,2 miliardy korun. Současně stát postupně zavádí superdávku, která slučuje čtyři dosavadní sociální dávky včetně příspěvku na bydlení.