Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda s komunisty nebo bez? Dopoledne se sejde vedení KSČM

IX. sjezd KSČM v Praze
IX. sjezd KSČM v Praze
Foto: Martina Učňová / INCORP images

Praha - Obrys toleranční dohody o podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD by dnes dopoledne měl širšímu vedení KSČM představit předseda strany Vojtěch Filip.

Ústřední výbor probere v pražské centrále strany také programové prohlášení vlády a výhrady komunistů k němu. Na dohodě, která by měla vymezit mantinely spolupráce mezi KSČM a menšinovým kabinetem v případě jednotlivých hlasování, budou podle informací ČTK právníci obou stran jednat ještě příští týden.

Premiér v demisi a předseda ANO Andrej Babiš v pátek uvedl, že nesouhlasí s požadavkem KSČM na zastoupení politických stran ve vedení státních podniků, který byl podle médií součástí vznikající smlouvy o toleranci vlády.

V pátek dopoledne schválilo programové prohlášení vznikajícího kabinetu vedení hnutí ANO, jednomyslně pro něj hlasoval i poslanecký klub hnutí, stejně jako o koaliční dohodě s ČSSD. Sociální demokraté rozhodnou o podpoře vlády ve vnitrostranickém referendu, které vyhlásili v pátek večer. Uskuteční se od 21. května do 14. června, jeho výsledky budou oznámeny 15. června. Sociální demokraté budou znát ještě před jeho začátkem jména adeptů ČSSD na ministerská křesla. Řada členů ČSSD má k vyjednaným podmínkám spolupráce s ANO výhrady.

Témata:  KSČM Vojtěch Filip vláda politici koalice

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 10:27

Laďa Kerndl oslavil kulaté jubileum. Trápení už bylo dost, podotkla slavná dcera

Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy