Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidi na Chebsku vyděsilo zemětřesení, trvá již od čtvrtka

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Cheb - Další otřesy zaznamenávají lidé i měřicí přístroje na Chebsku. V pátek i dnes se objevují zemětřesení s magnitudo kolem tří. Podle Jany Doubravové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR jde o zemětřesný roj, který bude zřejmě ještě pokračovat, řekla dnes ČTK.

"Otřesy začaly ve čtvrtek a zatím neslábnou. Všechny jsou zatím pod magnitudou tři. Jak dlouho budou pokračovat, je těžké říct, ale protože jsou zatím všechny otřesy poměrně silné, je možné, že se nahromaděná energie uvolní rychle," řekla ČTK Doubravová.

Asi nejsilnější otřes byl v noci na dnešek kolem půlnoci. "Je to jako když před barákem jezdí po hrbolaté cestě kamion," popsal projevy otřesů ČTK svědek, který bydlí několik kilometrů od epicentra zemětřesení. To je v okolí Lubů u Chebu. Jako v minulých letech otřesy doprovází hluboké hřmění a následně se i otřásají skleničky nebo zahýbou lustry.

Zemětřesné roje se na Chebsku vyskytují pravidelně. Některé podle Doubravové trvají několik dní, jiné i půl roku. Poslední byl vloni na počátku léta. Poslední silnější otřesy zasáhly Chebsko v roce 2014.

"Hlášení máme hodně, ale o škodách zatím nevíme a při takové síle otřesů je ani nečekáme," dodala Doubravová.

Témata:  zemětřesení v Česku zemětřesení Cheb příroda Země 1

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.