Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Otřesy zemětřesení v Chorvatsku pocítili i obyvatelé Česka

Zemětřesení, ilustrační fotografie
Zemětřesení, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto

Chvění v důsledku silného zemětřesení v Chorvatsku dnes pocítili i lidé na území Česka, včetně Prahy. Ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, seizmolog a vulkanolog Aleš Špičák řekl ČTK, že jev na českém území nebyl nebezpečný. Chorvatsko dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,3 stupně. Podle zpráv médií si v nejpostiženější oblasti vyžádalo nejméně jednu oběť, mnoho zraněných a způsobilo velké materiální škody.

Špičák uvedl, že v České republice se zemětřesení pocítilo překvapivě výrazně. Ústav během několika hodin kontaktovala asi stovka lidí. Podle Špičáka se kromě Prahy zatím ozvali obyvatelé jihu Čech, které jsou epicentru nejblíže, dále pak Karlových Varů, Plzně a České Lípy.

"Je to záležitost, která není úplně běžná, aby na našem území byla pocítěna silná, vzdálená evropská zemětřesení, ale stává se to. Řekněme tak jednou za deset let. Čili není to nic mimořádného, není to v každém případě nic nebezpečného," zdůraznil Špičák. Podle něj nebyli ohroženi ani lidé ani statika budov v Česku. Svědci hlásili, že pocítili například chvění domů.

"Zprávy nám podávají lidé ze svých bytů a popisují, jak se jim otvíraly, zavíraly dveře, cinkaly ozdoby na stromečku," řekl Špičák. Ústav na web také umístil dotazník, v kterém mohou lidé popsat svou zkušenost.

"Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR," uvedli dnes na twitteru pražští hasiči.

Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR.

— Hasiči Praha ? (@HasiciPraha) December 29, 2020

Špičák očekává, že díky dotazníkům odborníci získají dost informací o projevech zemětřesení. Zjištění pak budou moci porovnat s geologickou stavbou podloží. "Kde ten přenos energie byl lepší, tudíž kde lidé pocítili otřesy více, nebo kde je třeba nepocítili vůbec," řekl Špičák. "Kromě toho se to dá porovnávat i s pozorováními staršími z různých jiných oblastí. A analyzovat to, z kterých míst na jihu Evropy se k nám ta energie kvůli různě uspořádaným strukturám v (zemské) kůře a v plášti šíří lépe a kudy hůře," uzavřel seizmolog.

Témata:  zemětřesení v Česku zemětřesení Chorvatsko Česká republika

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy