reklama

Špičák uvedl, že v České republice se zemětřesení pocítilo překvapivě výrazně. Ústav během několika hodin kontaktovala asi stovka lidí. Podle Špičáka se kromě Prahy zatím ozvali obyvatelé jihu Čech, které jsou epicentru nejblíže, dále pak Karlových Varů, Plzně a České Lípy.

"Je to záležitost, která není úplně běžná, aby na našem území byla pocítěna silná, vzdálená evropská zemětřesení, ale stává se to. Řekněme tak jednou za deset let. Čili není to nic mimořádného, není to v každém případě nic nebezpečného," zdůraznil Špičák. Podle něj nebyli ohroženi ani lidé ani statika budov v Česku. Svědci hlásili, že pocítili například chvění domů.

"Zprávy nám podávají lidé ze svých bytů a popisují, jak se jim otvíraly, zavíraly dveře, cinkaly ozdoby na stromečku," řekl Špičák. Ústav na web také umístil dotazník, v kterém mohou lidé popsat svou zkušenost.

"Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR," uvedli dnes na twitteru pražští hasiči.

Špičák očekává, že díky dotazníkům odborníci získají dost informací o projevech zemětřesení. Zjištění pak budou moci porovnat s geologickou stavbou podloží. "Kde ten přenos energie byl lepší, tudíž kde lidé pocítili otřesy více, nebo kde je třeba nepocítili vůbec," řekl Špičák. "Kromě toho se to dá porovnávat i s pozorováními staršími z různých jiných oblastí. A analyzovat to, z kterých míst na jihu Evropy se k nám ta energie kvůli různě uspořádaným strukturám v (zemské) kůře a v plášti šíří lépe a kudy hůře," uzavřel seizmolog.