Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové otřesy na Chebsku: Nejsilnější přišel o půlnoci, svědci popisují dunění

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Cheb - Další otřesy pocítili v úterý večer lidé na Chebsku i v okolí. Proti otřesům z noci z pondělí na úterý byly ale slabší. Nejsilnější záchvěvy vyhodnotily automatické měřicí systémy na sílu 3,4, vyplývá z údajů měřicích stanic.

Nejsilnější otřes přišel opět kolem půlnoci a jeho epicentrum bylo nedaleko Nového Kostela. Svědci otřesů na webu Evropsko-středozemního seismologického centra (EMSC) opět popisují znatelné dunění a chvění. Ve srovnání s pondělním otřesem bylo ale podle nich výrazně slabší. V úterý večer bylo otřesů, které přesáhly magnitudo tři, hned několik.

"Jedná se o zemětřesnou činnost, která je pro tuto oblast charakteristická. Zemětřesné roje sestávají z velkého množství slabších otřesů, které následují rychle po sobě a odehrávají se na malém prostoru. Mohou trvat od několika dní až po několik měsíců, jako tomu bylo například v roce 2000," vysvětluje na stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR seismoložka Jana Doubravová.

Pondělní otřes, který byl zatím nejsilnější v současné zemětřesném roji, vyhodnotily automatické systémy jako otřes s magnitudem 4,4. Odborníci pak sílu upřesnili na 3,8 stupně.

Témata:  zemětřesení v Česku zemětřesení Karlovarský kraj

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.