Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obžalovaní z kauzy MUS nechtějí před české soudy, prý je to zbytečné

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Obžalovaní v kauze tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS) nechtějí, aby jejich případ řešil český soud. Jejich právní zástupkyně Karolina Zelenková dnes v prohlášení zaslaném ČTK uvedla, že skutky uvedené v obžalobě jsou totožné s těmi, za něž už byli obžalovaní pravomocně odsouzeni ve Švýcarsku. Reagovala tak na skutečnost, že pražský městský soud již stanovil začátek hlavního líčení, a to na letošní říjen.

Českou obžalobu na šestici mužů podali olomoučtí vrchní státní zástupci loni v květnu. Kvůli obvinění z podvodného ovládnutí společnosti poslali k soudu pět bývalých manažerů MUS - Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause. Šestým obžalovaným je bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora, který se má zodpovídat z přijetí úplatku. Někdejší šéfové MUS vinu odmítají, vinnými z podvodů a praní špinavých peněz je však už uznaly švýcarské soudy.

"Trestnímu řízení v České republice brání překážka uznávaná již římským právem, a to zákaz dvojího odsouzení za tentýž skutek," prohlásila nyní Zelenková. Zopakovala také svůj dřívější výrok, že další kroky učiněné v rámci trestního řízení v ČR v této kauze jsou zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků. Upozornila, že obžalovaní se připravují na nástup do vězení ve Švýcarsku.

Advokátka také podotkla, že obžalovaní navrhli pražskému soudu před nařízením termínů hlavního líčení předběžné projednání obžaloby, přičemž argumentovali jednak pravomocným skončením věci před švýcarským odvolacím soudem, jednak promlčením trestního stíhání. "Do dnešního dne obžalovaní na tyto své návrhy neobdrželi žádnou reakci Městského soudu v Praze," napsala.

Předsedkyně senátu pražského městského soudu Silvie Slepičková zatím stanovila termíny hlavního líčení od října do dubna příštího roku. "Hlavní líčení bylo nařízeno proto, že ze Švýcarska ani od obžalovaných nemáme žádnou informaci o tom, že by pravomocně uložené tresty vykonávali nebo je již vykonali," sdělila na dotaz ČTK mluvčí soudu Markéta Puci.

Soud v současné době stále čeká na odpovědi od Švýcarů, na které se počátkem letošního roku obrátil s žádostí o právní pomoc. Právě na základě švýcarských rozhodnutí chce senát Slepičkové posoudit, zda jde v případě české a švýcarské obžaloby o totožný skutek, či nikoliv. "Rovněž žádáme o vyjádření, jaké kroky a v jakém časovém výhledu budou následovat ohledně výkonu uložených trestů," doplnila mluvčí.

Soud by podle Puci trestní stíhání zastavil v případě, pokud by byl obžalovaný v jiném státě za tentýž skutek pravomocně odsouzen, potrestán a trest by si již vykonával nebo vykonal.

Federální trestní soud v Bellinzoně potrestal exmanažery v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Švýcarský nejvyšší soud koncem loňského roku nařídil přezkoumání výše trestů uložených Klimeckému, Divišovi a Čmejlovi, odvolání Koláčka a Krause zamítl. V Česku hrozí manažerům až desetileté vězení. Podle olomouckých žalobců způsobili státu škodu nejméně 3,2 miliardy korun.

Témata:  MUS soudy Antonín Koláček ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.