Brno - Nejvyšší soud (NS) už patrně rozhodl ve sporu o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. V databázi InfoSoud je k 9. květnu oznámeno vydání rozhodnutí a vyřízení věci. Jak soud o dovoláních rozhodl, zatím databáze neprozrazuje. NS výsledek zveřejňuje až po písemném vypracování a doručení rozsudku účastníkům sporu.
"Věc byla rozhodnuta," potvrdil ČTK bez dalších podrobností ředitel kanceláře předsedy NS Aleš Pavel. Nelze podle něj předjímat, za jak dlouho se dostane verdikt do rukou účastníků sporu. Zpravidla to trvá několik týdnů, spis se spolu s rozhodnutím nejprve vrací k soudu prvního stupně, ten pak má na starosti další doručování.
Dovolání podala Terezie Kaslová, tedy Peroutkova vnučka, i Hrad. S rozsudkem nařizujícím České republice zastoupené Kanceláří prezidenta republiky částečnou omluvu totiž nebyla spokojená ani jedna strana sporu. Obě dovolání čekala na vyřízení asi rok a půl.
Kaslová ani její právník zatím rozhodnutí k dispozici nemají a jeho výsledek neznají. Řekli to dnes na dotaz ČTK.
Zeman 27. ledna 2015 v projevu k výročí konce holokaustu hovořil i o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci tímto zrůdným učením. O Peroutkovi řekl, že napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Posléze se ukázalo, že autorem tohoto výroku je Jan Stránský.
Článek z Přítomnosti Pražský hrad i přes snahu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nedokázal v archivech objevit. Zeman na jeho existenci ale i nadále trval, četl jej prý v Přítomnosti "vlevo dole". Na nalezení článku vypsal odměnu, ani poté jej nikdo nenašel. Podle historiků neexistuje.
Justice přiznala Kaslové nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora článku "Hitler je gentleman". Za chybu u Stránského výroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela.
Hrad se ve stanovené sedmidenní lhůtě od právní moci rozsudku neomluvil, a Kaslová proto na prezidentskou kancelář podala návrh na exekuci formou ukládání pokut. NS ale v říjnu 2016 odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí, dokud sám nevyřeší obě podaná dovolání. K exekuci tedy nedošlo.
NS tehdy argumentoval hrozbou nevratné újmy, která by mohla Kanceláři prezidenta republiky vzniknout. Zároveň v usnesení uvedl, že tím nepředjímá rozhodnutí o dovolání.
Témata: Miloš Zeman, Ferdinand Peroutka, Nejvyšší soud
Související
28. října 2024 16:46
12. října 2024 4:30
11. října 2024 15:47
2. října 2024 12:34
30. září 2024 11:40
29. září 2024 15:55