Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fond žádá slovenskou policii, aby okamžitě vrátila české novinářce telefon

Policie SR, ilustrační fotografie
Policie SR, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) žádá, aby slovenská policie okamžitě a bez podmínek vrátila mobilní telefon, který zabavila české novinářce Pavle Holcové v souvislosti s vyšetřováním vraždy slovenského žurnalisty Jána Kuciaka. Po českých politicích a diplomatech fond požaduje, aby bránili občanská a profesní práva Češky. Fond to dnes uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Holcová spolupracovala s Kuciakem na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku. O zabavení mobilu informoval slovenský list Sme ve středu.

"Nadační fond nezávislé žurnalistiky důrazně protestuje proti bezprecedentnímu postupu slovenské policie a žádá okamžité a bezpodmínečné vrácení zadrženého telefonu novinářce Pavle Holcové. Vyzýváme slovenské úřady, aby to zajistily, a současně žádáme české politiky a zodpovědné úředníky, aby bránili občanská a profesní práva české státní příslušnice a bezodkladně všemi diplomatickými cestami žádali po slovenských úřadech naplnění této výzvy," píše fond v prohlášení.

Holcová podala svědectví slovenské policii dobrovolně. Při výslechu nabídla vyšetřovatelům podle fondu kopii digitální korespondence vedené s Kuciakem. Opakovaně uvedla, že většina informací v jejím mobilu s případem nesouvisí a odhalují identitu zdrojů informací získaných v souvislosti s její profesí investigativní novinářky. Mobil jí byl přesto odebrán, a to na základě příkazu prokuratury.

Nadační fond upozornil, že právo na ochranu zdroje informací u novináře je součástí ústavně chráněného práva na svobodu projevu. "Bez ochrany zdroje informací by nebylo možné profesi investigativních žurnalistů vykonávat, protože by lidé přestali novinářům v obavě o vlastní bezpečnost informace sdělovat," uvedl fond. Nezávislá investigativní žurnalistika je podle NFNŽ zásadně potřebná pro kontrolu výkonu moci v jakékoli společnosti. "Kde je ohrožena, tam jsou ohroženy svobody všech," zmiňuje. Fond zároveň vyjádřil podporu snaze slovenských úřadů vyšetřit vraždu Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové a najít pachatele.

Holcová je členkou sdružení investigativních novinářů, které analyzovalo takzvané Panamské dokumenty (Panama Papers) o daňových únicích a praní špinavých peněz. Spolupracuje také s novinářskou organizací OCCRP například na tématech o pašovaní zbraní přes Slovensko. Holcová ČTK ve středu sdělila, že výslech trval osm hodin a byli u něj pouze slovenští policisté. Enormní zájem měli na tom, aby jim sdělila, co ví o slovenských podvodech na DPH a podnikání Mariána Kočnera. "Když jsem jim odpověděla, že jsem se tím nezabývala a detaily k těmto případům nemám, nevěřili mi," dodala. Na Slovensku ji zastupuje právník Roman Kvasnica, který podle Holcové nyní zkoumá, zda policie a prokuratura postupovaly v souladu se zákonem.

Kuciak a jeho přítelkyně byli zastřeleni letos v únoru ve svém domě nedaleko Trnavy na západě Slovenska. Slovenská policie už krátce po vraždě jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označila Kuciakovu investigativní práci. Vražda vyvolala v zemi politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica a výměnu vlády, ve které ale zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.

Témata:  Slovensko novináři politici policie SR

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.